Nízká volební účast zapříčinila, že se členové volebních komisí v jednotlivých okrscích dost nudili. Čas, po který byli ve volebních místnostech sami, si krátili různě.

AKTUÁLNÍ INFORMACE najdete na www.denik.cz/eurovolby - ZDE

„Nudíme se,“ uvedla na otázku Deníku, jak tráví čas volební komise místostarostka Poustky na Chebsku Kateřina Iterská. „Pouštíme si filmy na DVD, abychom se zabavili,“ uvedla.

V Plesné si členky komise přinesly s sebou hromadu časopisů. „Abychom měly jak trávit čas,“ poznamenaly.

V Chebu se pro změnu luštily křížovky. „Když nebudou chodit lidi, budeme dělat dřepy,“ vtipkoval už při zahájení voleb předseda komise chebského druhého okrsku Vítězslav Šváb

. Ani komisaři v Dolním Žandově a v Lázních Kynžvartu neměli moc práce. „Lidé jsou otrávení,“ poznamenal starosta Lázní Kynžvart Miloslav Pernica. „Máme něco kolem dvaceti procent voličů,“ sdělil v neděli dopoledne.

Na Sokolovsku byla až na čestné výjimky situace podobná. Členové volebních komisí přiznávají, že se nudili. „Voliče Evropské volby nezajímaly tolik jako ty krajské. Lidé chodili průběžně. Dlouhé chvíle jsem zaháněla učením, vyprávěli jsme si historky nebo o rodinách,“ řekla členka volební komise v Kraslicích Tereza Miklová.

Naprosto opačně tomu ale bylo v Přebuzi, v nejmenším městě v republice. Stejně jako v krajských volbách se může pochlubit vysokou voličskou účastí ve volbách do Evropského parlamentu. Jen během první čtvrt hodiny po otevření volebních místností vhodilo do urny volební lístky deset procent voličů. V pátek v podvečer pak volební účast činila už dvaatřicet procent. Do urny nakonec vhodilo lístek 44,1 procenta voličů.

V Přebuzi je osmašedesát voličů. Nejmladší voličce je osmnáct a nejstarší čtyřiaosmdesát let. Při krajských volbách se Přebuz stala městem s nejvyšší voličskou účastí v kraji, činila téměř padesát procent. „Také jsme ale měli dlouhé chvíle, tak jsme si vyprávěli o rodinách. Chvílemi jsme také přemýšleli o tom, že si zahrajeme žolíky,“ zavtipkovala zapisovatelka Květa Vaňkátová.

„Není to žádný zázrak,“ komentovala v sobotu dopoledne volební účast Lidmila Hanzlová, členka volební komise okrsku číslo 13 v Ostrově na Karlovarsku. „Možná, že se vyplní předpoklady, že k urnám přijde 35 procent lidí,“ doplnila.

Dlouhé chvíle si ostrovští komisaři krátili hlavně povídáním. „Dosud jsme se vzájemně neznali, takže je o čem povídat,“ řekla studentka Veronika Slabá, další z členů komise. Její kolega Jaroslav Smola dával před povídáním přednost četbě časopisu.
„No, a šichta nám skončí až v neděli večer sčítáním odevzdaných hlasů,“ posteskla si Lidmila Hanzlová.