Proti vůli obyvatel Poustky vstoupila Česká republika do Evropské unie. Myslí si tito lidé, že má vstup do EU také nějaká pozitiva?
„Já osobně je nedovedu posoudit,“ konstatovala Miroslava Dusová, místní obyvatelka.

„Já bych to zhodnotila tak, že na jednotlivce to žádný vliv nemá,“ přidala se místostarostka Kateřina Iterská. „Ale pro obec to význam má. Hlavně vzhledem k dotacím. Ale na druhou stranu, i když tam máme své zástupce, moc toho nedokáží. Pořád je to menšina proti bohatým státům. Možná by to chtělo trochu víc spravedlnosti při rozdělování peněz,“ řekla.

Podle mínění obou žen EU likviduje naše hospodářství. „Zemědělství, potravinářský průmysl, lehký průmysl. Prostě diktují. To je na tom to nejhorší,“ poznamenala Dusová. „Přijde příkaz z EU, který se u nás musí striktně dodržet, ale přijdete do Německa a tam zjistíte, že to, co se u nás musí dodržovat, tam nefunguje. Jen třeba záchody. Tady musí být papírové ručníky a tam jsou většinou všude hadrové,“ uvedla.
„To je to samé jako registrační pokladny,“ připomněla Iterská.

„Totéž je se zákony. Když ho vydají, tak hned má plno novel. Když si mají zvednout plat, tak zákon vydají a od dalšího měsíce mají poslanci větší platy. U běžného zákona jim trvá rok, než všechno připraví, rok, než ho vydají a když ho vydají, má hned dodatky. Tak proč ho vydávají, když nefunguje?“ podivila se. „Co se ale týká unie, myslím, že některé věci by měly být všude stejné, ale měl by se brát ohled na charakter země,“ doplnila místostarostka.

„Vždyť my jsme měli vzorové zemědělství, naprosto soběstačné a to je všechno pryč. Bohužel, taková je doba a nezbude nám nic jiného, než se přizpůsobit. Tak jak se dřív kývalo na jednu stranu, dneska se musí kývat na jinou. Málo platné, je to tak,“ rozhořčila se Dusová. „Vždy jsme byli kam vítr, tam plášť,“ přirovnala. Také si nemyslí, že by Češi něco dokázali svým protestem proti radaru.