Program slavnostního otevření hradu Seeberg a nádherné počasí přilákalo v sobotu stovky návštěvníků. Pořadatelé se měli co ohánět. Nádvoří hradu praskalo doslova ve švech.

„Přišlo přesně 529 hostů,“ potvrdila Eva Štěpová z františkolázeňského muzea, které hrad spravuje. Ještě v pátek přitom organizátoři trnuli kvůli počasí hrůzou. Sobotní slunečné počasí ale jejich chmury rozehnalo.

Na Seebergské hry, jak bylo slavnostní otvírání hradu pojmenováno, se sjely stovky lidí ze širokého okolí. Někdo přišel pěšky, jiní využili slunečného počasí a dorazili na kolech. Nejvíce návštěvníků přijelo v osobních autech. V okolí hradu nezbylo jediné volné místo.
„Je krásně a s přítelkyní jsme vyrazili na hrad na kolech. Z Cheb to není tak daleko,“ uvedl Aleš Růžička. „Je to ale jedna z mých prvních letošních jízd. Nevím, jak zvládnu cestu zpět,“ poznamenal s úsměvem.

Na Seebergu si organizátoři pro návštěvníky přichystali program, ve kterém se veřejnosti představili šermíři ze skupiny historického šermu Rectus, soubor středověké hudby La Dolce Vita a Dudáci z Aše. Akci zahájil příjezd družiny císaře Karla IV. na hrad. Nádvoří potom patřilo ukázkám šermu a zpěvu.
„Nejvíc se mi líbili šermíři. Také bych to takhle chtěl umět,“ pochválil členy skupiny Rectus sedmiletý Lukáš Neumann z Aše. „Také jsem si mohl sáhnout na sokola, jen na koně jsem se raději podíval zdálky, protože babička měla strach, že mě kopnou,“ dodal nadšený klučina. Chválou na pořadatele nešetřil ani jeho děda Pavel. „Je dobře, že se někdo stará nejen o vzácnou památku, ale také o to, aby se lidé měli kam jít o víkendu podívat. Nemůžeme přece pořád sedět doma,“ řekl.