VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Cheb ovládlo šumění sprejů

Cheb - Graffiti jam přilákal nečekané množství návštěvníků všech věkových skupin

28.6.2009
SDÍLEJ:

Galerie výtvarného umění v Chebu uspořádala velkou graffity akci.Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Přitáhnout mladé lidi na kulturní akci není nemožné! Dokládá to až nečekaná účast na graffiti jamu, který o víkendu připravili pracovníci Galerie výtvarného umění v Chebu. Jam měl obrovský úspěch. Po chvíli dokonce docházely barvy.

„O malování a celkově street art se zajímám asi dva roky,“ řekl Armand Kříž z Chebu, jeden z návštěvníků. „Sem jsem přišel proto, abych se procvičil.“ Také on by přivítal, kdyby se akce konala častěji. Jen by ve městě podle něj mohlo být víc legálních zdí. „Maluji na 'legálce' dole v Poohří. Mrzí mě ale, když tam den nato přijdu a mám to, co jsem udělal, přemalované od dětí a podobně.“ Podle něj by jam mohl pomoct, aby starší generace začala graffiti brát jako umění. „Nepotřebuji malovat nelegálně. Líbí se mi třeba malování graffiti na plátno.“ Také šedé zdi v Chebu by podle něj mohli sprejeři zkrášlit. „Samozřejmě jen některé a musel by to být člověk, který se sprejem umí zacházet.“

Na graffiti jamu se zapojili lidé téměř všech věkových skupin. Nikdo se ale nezavděčí všem. Asi po hodině trvání sobotní akce do areálu za městským úřadem poslal někdo z občanů z okolních domů městské policisty.

I přes úspěch, který akce měla, organizátoři zůstávají skromní. „Ta akce není ničím ojedinělá,“ řekl Jiří Gordon z chebské Galerie výtvarného umění. „Graffiti jamy se konají po celém světě i po celé republice. Jiní jsme možná v tom, že akci pořádá Galerie výtvarného umění. Cílem je ukázat lidem, že má street art také nové podoby a nemusí jít o vandalství a počmárané domy. Účast organizátory ale samozřejmě dost potěšila. „Trochu nás to zaskočilo, takže nám už pomalu docházejí barvy,“ řekl Jiří Gordon hodinu po začátku sobotní akce. Připustil, že si pracovníci galerie lámou hlavu, jak přitáhnout mladé lidi. „Nebýt školních návštěv, tak možná někteří ani nevědí, kde galerie je,“ podotkl. „Je to druhotný cíl – přivést lidi na galerijní půdu a ukázat jim, že galerie není žádná zkostnatělá instituce.“ Podle svých slov by akci rád zopakoval. „Jde o to, zda budou finance a zájem. A nemuselo by jít pouze o graffiti, ale obecně o street art.“

Z akce byli nadšení i Míra a Petra Vašákovi. „Navštěvujeme většinu kulturních akcí v Chebu,“ popisovala Petra. „A tohle je úplně z jiného soudku. Je super, že si to můžeme rovnou vyzkoušet. A dokonce si plátno můžeme i odnést domů.“ Na obraze se podíleli oba. „Stěhujeme se do nového bytu, takže bychom si ho rádi pověsili do obýváku.“

Pohled do slovníčku sprejerů
Writer člověk, který vytváří graffiti
Crew skupina writerů, která pracuje společně
Toy začátečník (hanlivě)
Can plechovka spreje
Cap tryska na spreje
Bachař člověk nesprejující, ale hlídající sprejery před případným nebezpečím, např. policie, větší počet procházejících lidí
Tag podpis writera, důraz na kompozici
Piece barevné graffiti, důraz na tvary písma a celkovou
barevnou kompozici
Chrom stříbrno-černé graffiti, důraz na tvar
⋌Zdroj: wikipedia

Autor: Václava Simeonová

28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení