Co je CO2 (oxid uhličitý)? Kde všude ho nalezneme? Jak a s jakou látkou reaguje? Na tyto a další otázky odpověděl studentům chebského gymnázia anglický chemik Michael Londesborough. Celá show byla plná výbuchů a dalších efektů.

„V České republice jsem již asi šest let,“ řekl plynulou češtinou Michael Londesborough. „Podobné akce jsem začal dělat již v Británii. Tady jsem pak oslovil Britskou radu, která mi umožnila pokračovat také zde.“ Také tuto akci pořádala Britská rada společně s týmem Dreams + Teams, který se skládá z několika studentů chebského gymnázia.

Mezi jeho první akce v Čechách patřila oslava Padesáti let od objevu struktury DNA, a to v roce 2002 v Národním technickém muzeu. Lidé mohou anglického chemika, který již několik let pracuje v Ústavu anorganické chemie Akademie věd, znát také z pořadu PORT. Jedná se o populárně naučný pořad, který se vysílá na ČT 2 v sobotu od 12 hodin. „Podle mě si studenti informace snáz zapamatují a chápou, proč to tak je. Zapojí čich, hmat, nejen sluch. Také využívám toho, že se studenti do akce přímo zapojí.“ Vysvětlil, že zrovna téma oxidu uhličitého je dost důležité. „Stále se mluví třeba o globálním oteplování. Studenti ho musí znát, aby si mohli utvořit svůj názor.“

A co na akci studenti, pro které byla show určená?
„Myslím, že to bylo vážně skvělé,“ řekla Klára Aufrichtigová z I. E chebského gymnázia. „Nejlepší byly pokusy. Ty se nám opravdu líbily. Zajímavé bylo třeba, když zapálil balon s vodíkem a kyslíkem.“ Ač neplánuje, že by se zabývala chemií, akce jí zaujala a klidně by si jí ještě zopakovala.
„Týmy D + T máme na jedenácti školách po republice,“ uvedla Dáša Sephton, manažerka Britské rady pro oblast partnerství škol, vzdělávání a sportu. „Ale s chebským gymnáziem je opravdu nejlepší spolupráce.“ Pokusy by prý nevznikly, nebýt nejen studentů ze zmíněného týmu, ale také ředitele gymnázia Jaroslava Kočvary a pedagoga Jana Dirlbecka.

Michael Londesborough si také stačil prohlédnout Cheb. Podle studentů, kteří ho provázeli, jej nejvíc překvapilo, jak velké množství památek v Chebu je. Zaujalo ho také zavraždění Valdštejna.