Na Mezinárodním turnaji fyziků v čínském městě TianJin v těchto dnech bojují chebští gymnazisté. Reprezentují nejen Českou republiku, ale také Karlovarský kraj, město Cheb a svou školu.

V náročné soutěži musí účastníci řešit nezvyklé fyzikální úlohy.
„Například museli objasnit, na čem závisí kmitavý pohyb horké kovové koule na vodorovně umístěných kolejničkách. Je to fenomén velmi komplikovaný, ale tým ho zvládl velmi precizně,“ napsal z místa soutěže ředitel gymnázia Jaroslav Kočvara.

Soutěž je o to složitější, že vše probíhá v anglickém jazyce. „Důležité jsou nejen znalosti, ale také schopnost týmové práce, umění argumentace a celá řada dalších vlastností, které jsou klíčové pro budoucí špičkové odborníky. Právě tito mladí lidé jsou naše národní bohatství, o které musíme řádně pečovat,“ zdůraznil Kočvara.

Chebští gymnazisté se soutěže letos účastnili poprvé. Podařilo se jim vyhrát v České republice a probojovat se mezi 27 nejlepších týmů světa. Chebané jim fandí.

„Kdo se v Chebu může něčím takovým pochlubit? Myslím, že studenti a jejich škola udělali pro propagaci města spoustu práce,“ řekl Vladimír Kudrna z Chebu. „Navíc si tu cestu vybojovali sami, nikdo jim to nezařídil,“ dodal.

Chebské gymnázium v Číně reprezentuje pětičlenná skupina studentů: Josef Hazi, Ondřej Matějka, František Koudelka, Le Guang Dang a Miroslav Kozák.

Podrobné zpravodajství zvláštního zpravodaje Chebského deníku Jaroslava Kočvary (ředitele gymnázia) z místa turnaje

Pokračujeme v našem vypravování o studentech chebského gymnázia, kteří reprezentují naši republiku, kraj, rodné město a svou školu ve světovém finále soutěže studentů středních škol v řešení problémových fyzikálních úloh – na Mezinárodním turnaji mladých fyziků na Nankai University v čínském městě TianJin.

Po Rakousku a Bulharsku jsou třetí den našimi soupeři dopoledne družstva Ukrajiny a Koreje a odpoledne čelíme Thajsku a Iránu. Kluci bojují jako lvi (oproti prvnímu dni, kdy jednu úlohu dokonale nezvládli, jsme na ně dnes opravdu hrdí), ale hodnocení mezinárodní jury je jako na houpačce a rozdíly v názorech porotců jsou někdy extrémní. Nejdřív v celkovém pořadí klesáme a pak zase stoupáme. I když jsme tentokrát svou skupinu vyhráli, večer jsme na průběžném devatenáctém místě z dvaceti sedmi hodnocených států. První je zatím Korea, následovaná Singapurem, Austrálií a Novým Zélandem.

Jedna ze zadaných úloh dnešního dne má název Hotball (Horká koule). Od soutěžících je vyžadováno objasnit a diskutovat, na čem závisí kmitavý pohyb horké kovové koule na vodorovně umístěných kolejničkách. Je to fenomén velmi komplikovaný, ale tým ho zvládá velmi precizně.

Celá soutěž rozvíjí nejen komunikaci v cizím jazyce (vše od představení a zadání úlohy až po závěrečnou diskusi probíhá v angličtině - latině moderní vědy), ale i práci v týmu, umění argumentace a celou řadu dalších klíčových kompetencí pro budoucí špičkové odborníky. Právě tito mladí lidé jsou naše národní bohatství, o které musíme řádně pečovat.

Cesta na večeři, která vede stromovou alejí, je doprovázena ohlušujícím pískotem či spíše sykotem unikající páry z nějakého prasklého potrubí. Hlasitost zvuku se ale nemění při změně stanoviště. Chvíli proto z rachotu podezříváme „vrzající“ ventilátory mnoha klimatizačních jednotek, které tu najdete téměř pod každým oknem. Teprve podle skutečnosti, že za stromořadím zvuk postupně slábne, nám dochází, že ve skutečnosti jde o hlučný „koncert“ hmyzu ukrytého ve stromech. Kdysi jsem četl něco o „romantickém večerním zpěvu cikád“ (takhle se ten ošklivý brouk - zvíci asi tří našich chroustů - jmenuje), ale je to vážně pěkně uhozené. Kdo nevěříte, pusťte si na webu chebského gymnázia (www.gymcheb.cz) krátkou ukázku tohoto „zpěvu“.

Časový posun mezi Chebem a TianJinem je šest hodin, takže když jdeme vyčerpaní po náročném dnu o půlnoci spát, je doma teprve šest odpoledne.
Čtvrtý den dopoledne svádí rytířské fyzikální zápolení dohromady týmy České republiky, Singapuru a Ruska.

Jedna z úloh s názvem Bouncing drop (něco jako Živá kapka) požaduje na mladých fyzicích objasnit pohyb vodní kapky, ke kterému dochází na nesmáčivém povrchu (např. povrchu teflonové pánve). Řešení, které předvádí chebští studenti, si přitom nijak nezadá s úrovní ostatních.
Odpoledne je dnes volné! Někteří se těší, že se uvedou do horizontální polohy, jiní se chystají zahrát si s ostatními sportuchtivými účastníky fyzikálního turnaje košíkovou.

My, mladí, odvážní a neúnavní, vyrážíme na dobrodružnou výpravu do okolního TianJinu.

Na první pohled patří toto velkoměsto (na ploše přibližně tisíc kilometrů čtverečních tu žije 11 milionů obyvatel, tj. víc, než jich má Česká republika!) mezi typické čínské průmyslové aglomerace, které těží z ekonomického růstu posledních desetiletí. A druhý pohled to potvrzuje. Opouštíme univerzitní areál a noříme se do okolní spleti bulvárů, ulic a uliček. TianJin je město opravdu silných kontrastů. Na jedné straně ulice naleznete novoučkou, čistou a moderní kavárnu a na druhé opuštěný, otlučený a polorozpadlý dům. V uličce, hned přes ulici před výstavným mnohaposchoďovým hotelem, se rázem ocitnete v jiném světě – je to něco jako chudinská čtvrť (téměř slum) se vším, co k ní patří - od hromad starých krámů, pobíhajících psů až po usměvavé malé děti bez problémů konající malou i velkou potřebu přímo uprostřed uličky.

Místní tržiště má opravdový kolorit. Ve spleti stánků jsou jen úzké uličky, kudy se přitom mezi chodci sunou i další obyvatelé na kolech, či dokonce malých motorkách, obratně se přitom vyhýbajíce ostatním. Všichni domorodci jsou ovšem velmi přátelští a usměvaví a zřejmě jim jejich život připadá jako úžasný a pohodový. Před obchůdky a stánky si na otevřeném ohni připravují jednoduché jídlo, nebo se jen tak posedávají, povalují se či hrají oblíbené deskové hry. Ve stáncích a boudách bazaru objevíte od vyslovené veteše a krámů přes starožitnosti, hromady textilu a nejrůznější potraviny i u nás na tržišti věci méně obvyklé. Obdivujeme „akvarijní obchod“ rozložený v kádích a lavorech na zemi. Od rybek připomínajících miniatury žraloka kladivouna přes vodní želvičky až po žabky nejrůznějšího pestrého zabarvení. Akvarijní rybky a další vodní havěť asi patří v Číně mezi oblíbené domácí mazlíčky – akvárium má ve své kukani téměř každý vrátný na univerzitě.

Centrum TianJinu si ovšem nezadá s jakýmkoliv světovým velkoměstem. Množství mrakodrapů, široké bulváry, sídla světových firem, obchody, úřady, parky a samozřejmě obrovské množství lidí. Ve večerních hodinách se ještě vše rozzáří stovkami reklam. Přehlceni zážitky a protiklady jdeme v pořádku spát.

Jaroslav Kočvara, TianJin, Čína