Vysvětlit, jak vznikají světlé skvrny připomínající ´duchy´, byla jedna z prvních otázek, kterou museli řešit soutěžící na prestižní soutěži středoškolských studentů v čínském městě Tian Jin.

Právo reprezentovat Českou republiku na Turnaji mladých fyziků si v letošním roce vybojovali chebští gymnazisté. Do soutěže se přihlásili poprvé a v českém finále dokázali převálcovat své vrstevníky z Prahy a Opavy. Od 20. až do 30. července tak bojují v Číně o prestižní titul.

Chebské družstvo
Le Quang Dang,
Miroslav Kozák,
František Koudelka,
Ondřej Matějka,
Josef Hazi


„Pro první den nám byli vylosovaní soupeři z Rakouska a Bulharska. Los nám nepřál a referovali jsme jako první,“ napsal z místa soutěže ředitel gymnázia Jaroslav Kočvara. Podle něj je to nevýhoda, protože na začátku soutěže je porota vždy skoupá na body. Jednotlivá družstva se totiž střídají v úlohách referujících, oponentů a recenzentů.

„V průběžném pořadí vedou Korejci, za nimi Nový Zéland, Austrálie a Singapur. Jsou ale před námi další utkání, družstva se v rolích referujících, oponentů a hodnotitelů střídají,“ dodal ředitel. Soutěž končí až 30. července.

Úlohy jsou obecně formulované, a nemají dokonce ani jednoznačně vymezeny podmínky, za kterých musejí být řešeny. Jedná se ale o vysvětlení náročných fyzikálních jevů, u kterých v podstatě nikdo nezná jednoznačnou odpověď, a je jen na studentech, jak se s nimi vypořádají. To vyžaduje od soutěžících dlouhodobou a velmi náročnou přípravu.

„Předpokládá se hluboké porozumění dané problematice a od soutěžících je vyžadována pohotová, věcně správná a logická argumentace. Průběh diskuse, která celá probíhá v anglickém jazyce, veřejně hodnotí komise předních odborníků,“ vysvětlil ředitel princip soutěže.
Studenti museli pro úspěch v soutěži udělat hodně. Svá volna trávili přípravou. Potom, co si vybojovali účast na světové soutěži, jim škola dokonce připravila individuální studijní plány.

Z angličtiny ale chebští studenti obavy neměli. „Angličtina nám problémy nedělá, ve škole máme výborné učitele,“ řekl po vítězství v republikovém finále František Koudelka. „Všechny úlohy na republice byly docela složité. Referující musel vědět o tématu a oponent s recenzentem museli rychle reagovat na případné chyby,“ poznamenal Le Quang Dang, jeden z pětice chebských mladých fyziků.

Složité bylo také zajistit cestu soutěžících gymnazistů do Číny. „Podařilo se tak jen díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, zřizovatele školy – Rady Karlovarského kraje – a v neposlední řadě také rodného města Cheb,“ poděkoval ředitel chebského gymnázia.
„Chebští radní schválili příspěvek ve výši 50 tisíc korun na cestu týmu Gymnázia Cheb za prestižní soutěží do Číny,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.