Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Studenti uctili památku padlých

Cheb - Chebští gymnazisté se vydali na trasu, kterou by měl podle nich absolvovat každý

28.5.2009
SDÍLEJ:

Cesta chebských studentů do Lidic, Terezína a PrahyFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Lidice – Terezín – kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze – to je trasa, kterou přesně 67 let po spáchání atentátu na Heydricha absolvovali chebští studenti.

První zastávkou cesty byly Lidice, obec vyhlazená v reakci na atentát. Studenty chebského gymnázia provázel Stanislav Motl, reportér a spisovatel. Ten také gymnazistům řekl mnoho zajímavého. Například vysvětlil, že na Lidice upozornil dopisem obyvatel vedlejší vesnice Václav Říha. Ač byl ženatý, měl poměr s Aničkou Marusczákovou z Lidic. Když se začal obávat, že by aféra mohla prasknout, napsal své milence dopis, který jí odeslal do zaměstnání. V tom stálo, že má vyšší poslání – dopis vyzněl tak, že má něco společného s parašutisty. „Jenže Anička nebyla v den, kdy dopis přišel, v práci,“ vysvětloval Stanislav Motl. Tak dopis otevřel továrník a předal ho gestapu. „Myslel si, že jde o písmo atentátníka.“

Poslední obětí lidické tragédie je podle Stanislava Motla sedmnáctiletá slečna Stáňa. Chtěla se prý stát učitelkou dějepisu. „Když se zeptala na svého otce, řekli jí doma, že byl popravený kvůli Lidicím,“ popisoval Motl. Což byla pravda. Jenže Stanislava byla dcerou Václava Říhy… „Bylo jí zvláštní, že se o něm nemůže dozvědět víc. Tatínka považovala za obrovského hrdinu, a tak se do Lidic vydala na vlastní pěst.“ Přijela tam a potkala starší lidickou ženu. „A ta jí začala vyprávět, že přišla o manžela a děti. A Stáňa ji chtěla uklidnit, tak jí řekla, ať si z toho ni nedělá. Ona je na tom podobně. Zemřel jí tu otec.“ Starou paní pochopitelně zajímalo jeho jméno. Po tom, co jí ho slečna pověděla, paní jí řekla celou pravdu. „Představte si, když se něco takového sedmnáctiletý člověk dozví. Když se Stáňa vrátila domů, pustila si svítiplyn…“

Kromě muzea si studenti prohlédli místo, kde Lidice stály.

„Nejvíc mě zasáhlo, když jsem muzeu slyšel obsah dopisů, které lidické děti psaly z Terezína,“ řekl jeden ze studentů Tomáš Filip.
V době, kdy dopisy adresátům dorazily, bylo pozdě. Nacisté už děti zabili výfukovými plyny ve vyhlazovacím táboře Chelmno.

V Terezíně se gymnazisté seznámili nejen s historií pevnosti. Porovnali část pro vězně a část, ve které bydleli dozorci. Kromě toho ale také zhlédli propagandistický film Město darované, který měl svět přesvědčit, jak je ve městě Židům dobře.

Poslední zastávkou byl kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze, kde se skrývali parašutisté. Studenti se shodovali, že jde o místo, u kterého 'mrazí'. Před prohlídkou krypty gymnazisté viděli konec filmu Atentát. „Asi díky tomu si člověk umí živě představit, co se zde dělo,“ řekla Markéta Červenková. „Když jsem pak do krypty vešla, sevřel se mi žaludek. Myslím si, že by měl tuto trasu absolvovat každý.“

O sedmašedesát let zpět…

Píše se rok 1942, 27. května, 10. 35 hodin. Výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš páchají atentát na Reinharda Heydricha. Následuje 'trest' – nacisté popravují tisíce lidí, vyhlazují Lidice, Ležáky. Sedm parašutistů (Josef Bublík, Josef Gabčík, Jan Kubiš a Josef Valčík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý a Adolf Opálka) se do 18. června ukrývá v pravoslavném chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Ten den se po 4. hodině ráno v okolí kostela shromáždilo 800 gestapáků . Všech sedm mužů si je vědomo, že nerovný boj nemohou vyhrát… Hrdinský čin připomíná od středy 27. května 2009 v Praze – Libni nový památník.

Autor: Václava Simeonová

28.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení