Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebští pedagogové bojují proti popírání holocaustu

Cheb - Studenti umějí tvořit prezentace na počítačích, ale o druhé světové válce často mnoho nevědí

2.6.2008
SDÍLEJ:

Exkurze chebských gymnazistů v Terezíně, Lidicích a kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na HeydrichaFoto: Foto: Archív Gymnázia Cheb

Mnozí občané mají ještě v živé paměti letáčky neonacistů, které se v Chebu minulý rok objevily. Vzestup neonacismu v Čechách si také dobře uvědomují učitelé na Chebsku. Pedagog chebského gymnázia Miroslav Stulák se rozhodl, že se s dětmi vydá po stopách obětí fašismu. Doufá, že pokud si to žáci takzvaně osahají, k podobným skupinám se nepřidají.

„Při naší cestě navštěvujeme Terezín, Lidice a kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha,“ uvedl Miroslav Stulák. „Na mnohých školách ke druhé světové válce v učivu ani nedojdou, protože nestíhají.“ Chebští gymnazisté mají ale jedinečnou možnost poznat příběhy konkrétních lidí. Při jejich cestě je totiž doprovází jeden z nejlepších novinářů České republiky Stanislav Motl. Ten je známý právě tím, že se intenzivně věnuje bývalým nacistickým zločincům.
Podle slov studentů se záměr učitele vede.

„To prostředí na vás strašně zapůsobí,“ uvedla Veronika Bolgáčová ze septimy chebského gymnázia. „V muzeu v Lidicích nám pouštěli film. Ten ukázal celý sled událostí, který předcházel jejich vypálení. Je to opravdu zvláštní pocit, když stojíte u zbytků vesnice, kde se popravovalo. Daleko intenzivněji si uvědomíte, co se zde dělo.“
„Podle mne také hodně umocňují tu atmosféru pozůstatky statku,“ řekla další septimánka Jitka Vlachová.
Studenti se shodují, že vyprávění příběhů konkrétních lidí publicistou Stanislavem Motlem, mnohé ohromilo.
„Když jsme se přemisťovali na další místo, bylo v autobuse úplně ticho,“ uvedla Vlachová. „Bylo tam takové zvláštní dusno. Každý si v hlavě přemítal, jaké hrůzy se děly. Určitě se to na mladého člověka zapůsobí daleko víc, než kdyby se o věcech učil pouze teoreticky.“
Všichni, kteří se exkurze zúčastnili, tvrdí, že by takové výlety měly být na školách povinné.
„Možná by se do trasy měly zapojit i Ležáky, které bývají často upozaděné,“ řekla Bolgáčová.

A jak se na celou věc dívá Stanislav Motl?

„Myslím si, že pokud to pozitivně ovlivní byť jediného studenta, má tato činnost smysl,“ uvedl. Neopomenutelný je fakt, že český publicista s chebskými studenty jezdí pravidelně, dokonce je navštěvuje přímo v Chebu. A to vše bez jakéhokoliv honoráře.
„Věnuje nám celý den, tudíž musí potom svou práci dodělávat po nocích,“ dodal Stulák.

Někteří studenti měli možnost nahlédnout i na druhou stranu, když je někdo lákal, ať se neonacistům přidají.
„Dost dobře nechápu, jak někdo může holocaust popírat. Několikrát jsem se bavila s lidmi, kteří to dost zlehčovali. Dokonce mě lákali, abych uznávala to, co oni. To ale nepřicházelo v úvazu,“ dodala Bolgáčová.

Kromě exkurze mohou studenti chebského gymnázia absolvovat diskuzi s doktorkou Jarmilou Weinbergerovou. Ta prožila nejen Terezín, ale také Osvětim. Zde byla její sestra a rodiče posláni do plynu. Sama lékařka se pravděpodobně díky mládí a síle dostala do Vratislavi, kde pracovala na stavbě podzemní továrny. „Když se blížila fronta, poslali ji na pochod smrti,“ uvedl Miroslav Stulák. I ten ale přežila a tak se dostala do německého koncentračního tábora Bergen – Belsen. Zde ji zachránili Britové. Paní Jarmila Weinbergerová si dodělala gymnázium a vystudovala medicínu.
„Taková setkání se studenty jsou pro mne velice náročná,“ uvedla lékařka. „Studenti ale mívají zajímavé a rozumné otázky. Například se ptají na to, jaký vztah mám k Němcům. Odpovídám jim, že jako všude jsou lidé dobří a zlí,“ vysvětlila.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení