Studenty chebského gymnázia potěšil svou návštěvou známý reportér a publicista Stanislav Motl, který jim například přiblížil své povolání. V debatě s gymnazisty pochopitelně nechybělo téma pátrání po nacistických válečných zločincích, kterému se Stanislav Motl věnuje.

„Často jsem si kladl otázku, zda mám právo na ně upozornit,“ uvedl známý publicista. „Kolikrát jsou to lidé, kteří žijí již padesát let spořádaný život, jsou mezi sousedy oblíbení.“

Připomněl případ Hildegarde Mendeové, kterou našel. Ta působila jako dozorkyně v terezínském ghettu. „Myslím, že byla celý život připravená, že se jí někdo na její minulost zeptá.“ Nedala na sobě nic znát a dělala, že si nic nepamatuje. Na celý štáb dokonce poslala policisty. Také konstatoval, že ačkoliv publikuje v České republice od roku 1994, vždy musel případy válečných zločinců zmedializovat v zahraničí, aby se o jimi začala justice zabývat.

Konkrétně o případ Mendeové se začali zajímat po nějakém čase, pravděpodobně na nátlak médií, kriminalisté. Dozorkyně měla utlouct pěstí jednu z vězeňkyň. Vyšetřování ale skončilo výsledkem, že nebylo nalezené bydliště Mendeové. „To jsou zvláštní chvíle, kdy nevíte, zda se smát nebo brečet.“ řekl Stanislav Motl.

Studenti byli z vyprávění nadšení. „Líbilo se mi, že jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, které byly podané dobrou formou, a to konkrétními příběhy,“ uvedla studentka maturitního ročníku Kristýna Konečná.