VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektronický systém spustil další planý poplach

Cheb - Za plané poplachy může citlivá elektronika, závada nebo lidský faktor. V chebské Hypernově je to v krátké době už potřetí

16.3.2009
SDÍLEJ:

CHEBŠTÍ HASIČI mají s planými poplachy své zkušenosti. Elektronický požární systém už je volal do Hypernovy, na tržnici Dragoun a do Galerie výtvarného umění (na snímku).Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Hasiči v Chebu opět vyjížděli zbytečně. Elektronický požární systém (EPS) v chebské Hypernově vyhlásil požár. Je to v krátké době již potřetí, co zde zde jednalo o planý poplach.

„Pravděpodobně jej mají citlivě nastaven,“ reagoval mluvčí hasičského sboru František Petr. „V obchodních domech je to poměrně časté,“ konstatoval a zároveň si vzpomněl na několik dalších případů.

„Vyjížděli jsme například k poplachu hlášeném elektronickým zařízením,“ uvedl mluvčí. „Na místě jsme zjistili, že na čidle pracuje technik, ale nám o tom nikdo nedal vědět. Na druhou stranu je lepší planý poplach než nechat projít signál,“ řekl, jakým heslem se hasiči řídí. „Jisté je, že elektronické poplašné systémy (EPS) reagují jako planý poplach dost často,“ konstatoval mluvčí hasičů. Jako důvod uvedl závadu na čidle nebo již zmíněnou přílišnou citlivost zařízení. Na vině může být i lidský faktor.

I takovou věc, že se provádí oprava na EPS, by totiž měli hasiči vědět. Na Chebsku jich podle Petra zatím tolik není, ale na Sokolovsku a Karlovarsku jsou EPS instalována v hojnější míře.

Plané výjezdy zaznamenávají i mariánskolázeňští hasiči. Ten poslední je přivedl do hotelové budovy v Ibsenově ulici v Mariánských Lázních. V pátém patře hotelu se měli nacházet i lidé v pokojích. „Došlo k selhání elektronického požárního systému,“ uvedl v té době jeden z mariánskolázeňských hasičů David Pospíšil.

Otázka planých poplachů a zbytečných výjezdů ovšem hasiče již nějakou dobu zaměstnává. Objevily se i názory, že by takové výjezdy měly být zpoplatněné.

„Možná by to stálo za úvahu, ale na druhou stranu si uvědomme, že bychom museli přijmout dalšího člověka, který by z lidí vymáhal pokuty za zbytečné výjezdy, musel by ho někdo, kontrolovat vzrostla by administrativa a dokonce by to celé mohlo být dražší, než samotná pokuta,“ vyjmenoval mluvčí. Potíže s hlášením EPS o požáru zaznamenali chebští hasiči už také na tržnici Dragoun nebo v Galerii výtvarných umění.

Elektronické požární systémy (EPS) slouží k okamžité detekci a prevenci před vznikem požáru. EPS se zejména využívá v průmyslových objektech, hotelech a místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou obchodní domy, divadla, kina, nádražní haly a tak dále. EPS je plně automatický systém, jehož úlohou je včasné rozpoznání a signalizace vzniku požáru, s přesným určením ohroženého prostoru Systém může být přímo napojen na hasiče a automaticky ovládat například hasicí zařízení (springlery), ovládat protipožární dveře a podobně.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení