Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepodceňujte revize komínů

Chebsko - Hasiči na Chebsku každoročně v zimě vyjíždějí k požárům sazí, varování nepomáhá

9.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Hasiči z Mariánských Lázní vyjížděli v noci k dalšímu problematickému komínu. Tentokrát do Horní Vsi u Trstěnic. Majitel zaznamenal problém a hasiči mu jeho podezření potvrdili a doporučili kontrolu odborníka se současným zákazem používání komína do doby revize.
„S největší pravděpodobností šlo v tomto konkrétním případě o netěsnost komína, jak bývá velmi časté,“ poznamenal mluvčí hasičů František Petr. „V tomto období počet výjezdů pravidelně stoupá,“ uvedl dále mluvčí. Kromě již zmíněné netěsnosti komínů a možného úniku zplodin se jedná hlavně o zahoření dehtu a sazí v komíně.

V těchto dnech je riziko o to větší, že jsou lidé nervózní z možného nedostatku plynu a hledají různé způsoby, jak si případně doma přitopit či zcela změnit formu vytápění domácnosti. Na řadu se tak dostávají dlouho nepoužívané kotle na tuhá paliva, ovšem ještě před zapojením kotle do provozu je nutné nechat udělat revizi komína.

„Neustále upozorňujeme na to, že je nutné nechat udělat kontrolu nejméně čtyřikrát do roka,“ varoval mluvčí. „I ty nepoužívané komíny je třeba zrevidovat. Je nutné si uvědomit, že jsou zadehtované a zůstaly v nich saze. Pokud v komíně začne hořet, může teplota přesáhnout i tisíc stupňů. Rovněž je důležité upozornit, že ve starých stavbách často vedou kolem komínů krovy a čím je dřevo sušší, tím nižší teplotu k tomu, aby chytlo, potřebuje. V tomto případě je přítomnost odborníka nevyhnutelná. On posoudí stav a případně opraví, o čemž vydá certifikát,“ uvedl Petr. „Často se mě novináři také ptají, zda kontrolujeme, jestli lidé dodržují zákaz používání komína, který někdy po zásahu vydáme. Ne, kontroly neprovádíme, ale pokud vím, nikdo si nedovolil tento zákaz porušit ještě před provedením revize už jen proto, že by mohl riskovat případné potíže s pojišťovnou, pokud by k něčemu došlo,“ podotkl mluvčí.

„Já myslím, že na pravidelnou kontrolu komína, a nejen komín, ale i plynových spotřebičů, by měl myslet každý, kdo potřebuje topit, jedná se především o to, aby nedošlo k nějakému neštěstí,“ konstatoval Cheban Tomáš Stehlík. „Určitě bych nechtěl trnout hrůzou, jestli nevyhořím,“ dodal.

Revize komínu

Revize komínu je posouzení spalinové cesty při které se posuzuje stavební část, funkčnost, bezpečný provoz a odvod spalin do volného ovzduší. Při stavbě, opravě nebo rekonstrukci spalinové cesty musí být dodrženo několik norem z nichž základními normami jsou ČSN 73 4201 (Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv) a ČSN EN 1443 (Komíny - všeobecné požadavky).

Autor: Nataša Šmatová

9.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení