Stavebníci na Chebsku musí od 1. července počítat s platností nové vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb. Jinými slovy to znamená, že novostavby musí být vybaveny požárními hlásiči a hasicími přístroji.

„Hasiči tuto vyhlášku jednoznačně vítají,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru František Petr. „Jen za loňský rok při domovních požárech zemřelo v republice 512 lidí a škoda se vyšplhala na neuvěřitelnou částku 1, 4 miliard korun. Jsme přesvědčeni, že kdyby existovala čidla, která by lidi upozornila na požár a kdyby ti lidé měli u sebe hasicí přístroj, tak by se podobnému neštěstí předešlo,“ řekl. „Každý den hasí v celé republice hasiči průměrně sedm domácích požárů, denně je nejméně jeden zraněný a každých pět dní jeden mrtvý,“ doplnil statistické údaje.

„Totéž platí u autonehod. Jestliže má řidič při ruce hasicí přístroj, pak už často jen zásah překvalifikujeme na technickou pomoc. Často se mne lidé ptají, kolik takový hlásič stojí a já na to říkám, že to nejsou desetitisíce, ale jen tisíce, ale absolutně není co řešit, vždyť to chrání životy a zdraví.“
Jak dodal, byli by hasiči mnohem raději, kdyby byla každá domácnost vybavena hasicím přístrojem, spíše dvěma malými než jedním velkým, nejlépe práškovými, kvůli případnému požáru elektřiny.

„Rozhodně to stojí za zamyšlení,“ uvedl Cheban Jan Skala. „Člověk zpanikaří, když mu doma něco začne hořet, ale mít při ruce hasicí přístroj dodá alespoň trochu pocitu jistoty.“