Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varování bylo dostačující

Chebsko - Občany na Chebsku zajímá, proč před vichřicí nezněly sirény

6.3.2008
SDÍLEJ:

Řádění vichřice Emma v AšiFoto: Foto: MÚ Aš

Na nedostatečné varování před vichřicí Emma, která se minulý víkend prohnala západními Čechami, si stěžují někteří lidé na Chebsku. „Proč například nehoukaly sirény?“ ptá se Anna Matoušková z Chebu. „Pravidelně každou první středu v měsíci se uskuteční jejich zkouška, ale když se něco děje, sirény mlčí,“ poznamenala.

Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru (HZS) Karlovarského kraje Františka Petra ale bylo upozornění obyvatelstva dostačující. „Sirény se spoujštějí pouze v případě akutního nebezpečí. Hydrometeorologický ústav vydal varování, které se objevilo i v různých sdělovacích prostředcích,“ konstatoval. „Sirény se spouští pouze v případě akutního nebezpečí.“
Sami hasiči nemohli tušit, s jakou silou vítr zasáhne kterou lokalitu. „Zejména se to týká Kraslicka. Na podobné předpovědi bychom potřebovali skleněnou kouli. Například na Božím Daru ani nefouklo,“ poznamenal mluvčí.

S tím, že varování bylo dostačující, souhlasí i starostové obcí na Chebsku. „Letos to přicházelo ze všech stran a já si myslím, že lidé byli lépe informováni i připraveni,“ podotkl starosta Hranic Jan Hýbl. „My jsme žádná mimořádná opatření nedělali. Pouze jsme řešili výpadek proudu, který nešel od sobotního dopoledne až do neděle,“ řekl.
„Celkově ale letos lépe fungoval krizový štáb, než minulý rok. Všichni se poučili,“ vyjádřil své mínění. Vojtanovský starosta Ljubo Fistr ale ještě navíc vyvěsil v obci leták s informacemi o blížící se vichřici.
„My ani sirény v obci nemáme,“ řekl.

Jak se uvádí na webových stránkách HZS, zvuk sirény, vyjadřující varovný signál „všeobecná výstraha“ (kolísavý tón v délce 140 sekund), znamená vždycky nějaké akutní nebezpečí. Její zvuk upozorňuje, že může dojít nebo již došlo k mimořádné události, která ohrožuje životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí a bude tedy nutné se ukrýt nebo opustit ohrožený prostor.

Následující pokyny platí v případě, že se zrovna nejedná o povodně:
okamžitě se ukryjte, vyhledejte úkryt v nejbližší budově. Tou může být výrobní závod, úřad, kancelář, obchod, veřejná budova i soukromý dům, jestliže cestujete automobilem a uslyšíte varovný signál, zaparkujte automobil a vyhledejte úkryt v nejbližší budově. Zavřete dveře a okna, když jste v budově, zavřete dveře a okna. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat únik toxických látek, plynů, radiačních zplodin a jedů. Uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření. Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích hromadných informačních prostředků. V případě výpadku elektrického proudu využijte přenosný radiopřijímač na baterie. Tyto informace jsou sdělovány i obecním rozhlasem.

Autor: Nataša Šmatová

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení