Skupina více než šedesáti členů londýnské společnosti Sherlocka Holmese (Sherlock Holmes Society of London) se přijela podívat do Chebu.
„Přijali pozvání české společnosti na expedici, aby navštívili přehradu Skalka,“ uvedl Aleš Kolodrubec, prezident české společnosti Sherlocka Holmese v Praze.
„Odtud pocházel papír, na kterém v příběhu Skandál v Čechách napsal dědičný král české země Holmesovi žádost o pomoc ve skandálu, v kterém byl zapleten.“
Podle chebského holmesologa Václava Vrby mnozí pochybovači tvrdí, že sir Artur Conan Doyle psal své příběhy tak, že zapíchl prst do mapy a kam ukázal, tam umístil svůj příběh.
„Já jsem ale začal pátrat a zjistil jsem, že papírna je historicky doložena od roku 1540 a vlastnilo ji město Cheb,“ upřesnil Vrba. „V roce 1904 vyhořela a už se nevyplatilo postavit novou, protože se od roku 1900 začala rozvíjet strojní výroba papíru.“
„Protože všichni věříme, že to tak opravdu bylo, tak jsme přijeli,“ dodal k tomu Guy Marriot, prezident londýnské společnosti Sherlocka Holmese. „Naše společnost má kolem tisíce členů po celém světě. Ti se scházejí pětkrát do roka a jednou ročně pořádají výlet.“
Česká společnost má po celé republice 136 členů. V roce 2002 do ní vstoupil již zmíněný Václav Vrba. „Měl jsem doma asi sedm knížek o Holmesovi a napadlo mne, že bych se mohl přihlásit do společnosti, něco už jsem předtím o ní četl,“ popsal své holmesologické počátky. „Tak jsem jim napsal, že bych chtěl vstoupit a oni mi poslali vstupní otázku, na kterou jsem odpověděl. Zněla, kolik schodů vede z pokoje v přízemí do patra. Přemýšlel jsem, kde se to píše, listoval jsem knihami. Pak mi došlo, že když jsem z Čech, bude to zřejmě ve Skandálu v Čechách. Bylo to asi na čtvrté nebo páté straně,“ zavzpomínal.
„My tvrdíme, že Sherlock je skutečně žijící postava a věnujeme se řešení záhad skrytých v jeho příbězích,“ řekl ještě Aleš Kolodrubec.
Artur Conan Doyle se pokusil nechat ve svých příbězích Holmese zemřít, ale jeho příznivci mu to neumožnili.
V současné době má několik nástupců, kteří pokračují v díle o slavném detektivovi v pokud možno stejném duchu.