Po bouřkách se na Českou republiku řítí tropická vedra. Jak informovala Dagmar Honsová z Meteopressu, na Chebsku můžeme čekat v pátek ráno a dopoledne oblačno, v odpoledních hodinách ubývání oblačnosti, v sobotu bude skoro jasno už od rána.

„V pátek ráno se ještě můžeme setkat s mlhou, protože je zvýšená vlhkost vzduchu,“ řekla. „V pátek čekáme na Chebsku 28 stupňů Celsia, v sobotu 30 stupňů a bude to nejteplejší den z víkendu,“ poznamenala. Obyvatele Chebska ale potrápí vysoká vlhkost vzduchu. Meteorologové v souvislostí s tím hovoří o pocitové teplotě, kdy si kvůli vlhkosti lidé myslí, že je o tři stupně tepleji. „Z těla se totiž hůř odpařuje vlhkost,“ vysvětlila Honsová. Ohroženi jsou zejména starší lidé, osoby s kardiovaskulárním onemocněním a malé děti. Hůře se jim dýchá a to může způsobit zdravotní potíže. Vlhké proudění vzduchu skončí podle Honsové v neděli, ale na Chebsku bude stále teplota kolem 28 stupňů Celsia a polojasná obloha.

Důležité je proto dodržování pitného režimu. Člověk by měl vypít nejméně dva litry tekutin. Lidé nesmí zapomínat ani na pokrývku hlavy a sluneční brýle. Ratolesti potřebují hlavně ochlazovat. Dětský organismus si není schopen s horkem tak dobře poradit jako tělo dospělého člověka. Spálení sluncem v dětském věku vede k dramatickému zvýšení rizika rakoviny kůže. Zde platí, že novorozenci a malé děti do 12 měsíců nepatří na přímé slunce, ale do stínu, malé děti pouze s lehkým oblečením. Ratolest má mít pokrývku hlavy, je nutné, aby rodiče dbali na používání vhodných ochranných slunečních produktů. Pro děti je dobré častěji pobývat ve stínu.

A co je nejlepší pít? Podle odborníků jsou to vlažné neslazené tekutiny. „Nedoporučoval bych slazené limonády,“ uvedl mluvčí Rychlé záchranné služby Karlovarského kraje Lukáš Hutta. „Já se snažím pitný režim dodržovat,“ řekla Jitka Polívková z Habartova. „Při tomto počasí mám ale pokaždé zdravotní potíže, vždy se mi dělá špatně. Musím dávat pozor i na své děti, mám malou dceru a miminko.“ Na své zdraví si dává pozor i Emanuel Matějka z Chebu. „Pitný režim dodržuji, vždyť sám provozuji vinárnu. Mám výhodu, že ani při takových vedrech nemám zdravotní potíže,“ poznamenal.

Mezi ohrožené lidi patří například Jan Vykysalý z Chebu. „Musím často pít, protože mám nemocné srdce. Nedávno jsem podstoupil operaci,“ uvedl. Kromě pitného režimu by měli lidé dodržovat také několik dalších pravidel. Žhnoucí slunce může způsobit i další problémy, ať už se jedná o spálenou pokožku, úpal či úžeh. Je určitě vhodnější slunci nevystavovat nechráněnou kůži a vyvarovat se opalování v poledních hodinách.

Je nutné vybírat takové přípravky, které odpovídají fototypu člověka a síle záření. Pro jistotu je lepší používat vyšší ochranný faktor. Také ve vodě je možné dostat sluneční úpal. Do hloubky jednoho metru proniká ještě skoro 50 procent UVB záření. Ochranné přípravky se nanášejí minimálně 15 minut před opalováním. Je důležité natřít pozorně všechna nechráněná a citlivá místa (čelo, uši, nos, rty, tváře, bradu, ramena).

Úpal nebo úžeh

Úpal
je reakce organismu na jakoukoliv tepelnou expozici. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace.
Úžeh
neboli sluneční úpal představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Na rozdíl od úpalu mohou přicházet příznaky s časovým zpožděním po sluneční expozici.