VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Chebu za vzděláním míří celý svět

Cheb - Houslaři by chtěli být mladí lidé z Německa, Ukrajiny, ale také Korei či USA

16.6.2009
SDÍLEJ:

NA CHEBSKÉ HOUSLAŘSKÉ ŠKOLE STUDUJE také osmnáctiletý Denys Vlasenko (vlevo) a Kopchyk Oleksiy. Oba přijeli z Ukrajiny. Chebskou školu si moc pochvalují. Podle nich je vidět, že jsou zde učiteli lidé, které jejich povolání těší.Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Houslařská škola má dlouholetou tradici. Jen málokdo ale ví, že do Chebu, kde teď škola sídlí, přijíždějí studovat lidé z celého světa.

Například osmnáctiletý Denys Vlasenko a Kopchyk Oleksiy přijeli do Chebu z Ukrajiny. Jsou ve druhém ročníku a studují dokonce dva obory zároveň. Kromě houslařiny se věnují také provozu společného stravování. „Ze začátku nám čeština dělala problémy,“ potvrdil Denys. „My jsme se jí učili ještě před příjezdem do Chebu, protože jedna paní učitelka v Čechách studovala Karlovu univerzitu.“ Porovnat školu v České republice a na Ukrajině není snadné. „Máme totiž základní a střední školu prakticky spojenou,“ vysvětlil.

„Máme jedenáct tříd. A jedenáctou třídou ukončujeme střední školu.“ Mladí muži mají štěstí, protože se s negativními reakcemi v České republice nesetkávají. „Potkáváme samé hodné lidi. Myslím, že se k vám lidé chovají tak, jak se chováte vy k nim.“ Hned při prvním příjezdu do Chebu prý měli krásné přivítání od vychovatelek. Problémy ale nastaly ve chvíli, když si hledali brigádu. „Některé supermarkety nás odmítli, když zjistily, že jsme Ukrajinci, protože Ukrajina není v Evropské unii.“ V současné době studenti pracují v oplatkárně. „Jsme moc spokojení,“ řekl Denys.


Na Ukrajině jsou platy nižší než v České republice. To ale podle studentů není problém. Díky brigádám jsou samostatní. „Naši rodiče jsou moc rádi, že zde studujeme, ale stýská se jim – jako nám.“ A jak se vlastně o škole ukrajinští studenti dozvěděli? „Naši rodiče znají jednu z pedagožek chebské integrované školy. Pochází totiž ze stejného města jako my,“ dodal Denys. Oba mladí muži by v Čechách rádi zůstali po škole ještě minimálně několik let kvůli studiu na vysoké škole. Co bude dál, to se podle nich teprve uvidí. Houslařská škola má dlouholetou mezinárodní tradici.

„Když jsme školu v roce 2005 převzali, studoval zde například Korejec,“ vysvětloval ředitel chebské integrované školy Jan Kot. „Běžně zde studují třeba Němci.“ Podle ředitele je zřetelné, že třeba ukrajinští studenti přistupují ke studiu jinak. „Je vidět, že si vzdělání víc váží. „A protože Cheb udržuje už dlouho přátelské vztahy s Nižním Tagilem, přijedou na houslařskou školu studovat také další dva žáci z tohoto města.“

Autor: Václava Simeonová

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení