Houslařská škola má dlouholetou tradici. Jen málokdo ale ví, že do Chebu, kde teď škola sídlí, přijíždějí studovat lidé z celého světa.

Například osmnáctiletý Denys Vlasenko a Kopchyk Oleksiy přijeli do Chebu z Ukrajiny. Jsou ve druhém ročníku a studují dokonce dva obory zároveň. Kromě houslařiny se věnují také provozu společného stravování. „Ze začátku nám čeština dělala problémy,“ potvrdil Denys. „My jsme se jí učili ještě před příjezdem do Chebu, protože jedna paní učitelka v Čechách studovala Karlovu univerzitu.“ Porovnat školu v České republice a na Ukrajině není snadné. „Máme totiž základní a střední školu prakticky spojenou,“ vysvětlil.

„Máme jedenáct tříd. A jedenáctou třídou ukončujeme střední školu.“ Mladí muži mají štěstí, protože se s negativními reakcemi v České republice nesetkávají. „Potkáváme samé hodné lidi. Myslím, že se k vám lidé chovají tak, jak se chováte vy k nim.“ Hned při prvním příjezdu do Chebu prý měli krásné přivítání od vychovatelek. Problémy ale nastaly ve chvíli, když si hledali brigádu. „Některé supermarkety nás odmítli, když zjistily, že jsme Ukrajinci, protože Ukrajina není v Evropské unii.“ V současné době studenti pracují v oplatkárně. „Jsme moc spokojení,“ řekl Denys.


Na Ukrajině jsou platy nižší než v České republice. To ale podle studentů není problém. Díky brigádám jsou samostatní. „Naši rodiče jsou moc rádi, že zde studujeme, ale stýská se jim – jako nám.“ A jak se vlastně o škole ukrajinští studenti dozvěděli? „Naši rodiče znají jednu z pedagožek chebské integrované školy. Pochází totiž ze stejného města jako my,“ dodal Denys. Oba mladí muži by v Čechách rádi zůstali po škole ještě minimálně několik let kvůli studiu na vysoké škole. Co bude dál, to se podle nich teprve uvidí. Houslařská škola má dlouholetou mezinárodní tradici.

„Když jsme školu v roce 2005 převzali, studoval zde například Korejec,“ vysvětloval ředitel chebské integrované školy Jan Kot. „Běžně zde studují třeba Němci.“ Podle ředitele je zřetelné, že třeba ukrajinští studenti přistupují ke studiu jinak. „Je vidět, že si vzdělání víc váží. „A protože Cheb udržuje už dlouho přátelské vztahy s Nižním Tagilem, přijedou na houslařskou školu studovat také další dva žáci z tohoto města.“