Otvírání Chebského hradu letos málem pokazilo počasí. Naštěstí vytrvalý déšť neodradil návštěvníky ani účinkující.

„Ještě před začátkem jsme tady stáli jako sudičky a rozhodovali jsme se, jestli vystoupení neodvoláme,“ poznamenal jeden z členů skupiny divadelního a historického šermu Rectus František Strecker. O osudu představení nakonec členové skupiny hlasovali.

Společně s herci ze Západočeského divadla v Chebu mohli návštěvníci zhlédnout hru na motivy Cyrana z Bergeracu, herci doprovázeli i na hudební nástroje.

Mezi diváky se objevily také děti z chebského dětského domova. „Bylo to moc hezké, ale je mi strašná zima,“ poznamenala po vystoupení devítiletá Petra. „Mám úplně zmrzlé palce na nohou,“ doplnila ji kamarádka Vendulka.

Děvčata viděla představení z první řady, jiní neměli moc šancí. Kvůli rozevřeným deštníkům nebylo z jiných míst moc dobře vidět.
To ovšem nebyl tak velký problém jako je ten, že se mnozí diváci jako obvykle snažili vecpat až do ohrazeného prostoru. Přitom jde o jejich bezpečí. Hrozí riziko, že můžou přijít k úrazu.

Nebezpečím ohluchnutí ale hrozilo i závěrečné číslo. Nejmenší ze skupiny, Drobek, předvedl dětem, jak se baví ve chvílích volna. Ohlušující střela, která se poté rozlehla hradem, malé diváky zaskočila, ale byli nadšení. Stejně jako každou šermířskou scénou, kde se padalo či létalo vzduchem. Divadelní scény děti příliš nechápaly.