VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřbitov má stále odpůrce!

Cheb - Zřízení vojenského hřbitova v Chebu se brání Klub českého pohraničí. Chce kvůli němu vyhlásit referendum

12.4.2008 2
SDÍLEJ:

V rámci výstavby německého vojenského hřbitova v Chebu má dojít také k opravě starých německých hrobek a rozšíření hřbitovní kapleFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Smlouva na zřízení německého válečného hřbitova v Chebu je těsně před podpisem. S radnicí i chce podepsat německý Spolek pro válečné hroby.
„Smlouva se už překládá do češtiny. Nahlédl jsem do ní a na první pohled neviděl nic, co by bylo v rozporu s usnesením zastupitelstva,“ informoval chebský místostarosta Michal Pospíšil. Podle něj už nic nebrání tomu, aby v Chebu vojenské pohřebiště vzniklo.

Jeho výstavba má ale v Chebu řadu odpůrců. Ti navrhují vypsat ve městě referendum, zda lidé vůbec takový hřbitov chtějí. Odpůrci také poukazují na nedávné události v Jihlavě, kde chtěli čeští neonacisté uctít oběti druhé světové války položením věnců na hroby německých vojáků.
„Ukázky z vystoupení neonacistů na vojenském hřbitově v Jihlavě nutí k zamyšlení nad realizací tohoto záměru v Chebu,“ řekl Petr Novák, jeden z členů přípravného výboru pro referendum.

Podle něj by vyhlášení referenda bylo nejjednodušším řešením problému. Radnice mohla další jednání s německým spolkem podmínit právě výsledkem referenda. „Je jednodušší, když referendum vyhlásí starosta, než sehnat 10 procent voličů oprávněných ve městě volit,“ poznamenal Novák.
Chebský starosta Jan Svoboda ale považuje referendum za zbytečné. „Přišli by pouze odpůrci. Kvůli malému voličů by referendum bylo neplatné. Jen bychom zbytečně utráceli,“ domnívá se starosta.

Obavy z podobných událostí jako v Jihlavě starosta nemá. „Máme zákon o zákazu propagace nacismu a komunismu. Takové akce budeme zakazovat,“ uvedl starosta. Větší obavy má z právníků a jejich vykládání zákonů.

Vyjádření radnice k problému hřbitova

Stanovisko radnice k vojenskému hřbitovu

Vloni oslovil město Lidový spolek pro péči o válečné hroby se sídlem v Kasselu se žádostí o prověření možnosti uložení ostatků 4 až 7 tisíc německých obětí války na chebském hřbitově, kterou podpořilo i velvyslanectví SRN v ČR. Na základě výsledků jednání vedení města s představiteli spolku schválilo zastupitelstvo vloni v listopadu záměr na zřízení hřbitova pro uložení ostatků vojáků padlých v ČR v období světových válek na rozloze 1,44 hektaru v zadní části hřbitova - za podmínek vybudování vojenského hřbitova na náklady zájemce, poskytnutí příspěvku na zvelebení civilní části hřbitova (odvodnění, oplocení atd.), vybudování cest od nového parkoviště na současný hřbitov, finančního krytí rekonstrukce starých hrobek a úhrady podílu nákladů na rozšíření kaple. Celkem má německá strana jen na úpravy civilní části přispět 24,6 milionu korun. Nájemné za místa nelze u válečných hrobů podle zákona o pohřebnictví uplatnit. Německá strana podmínky po řadě jednání nakonec přijala a o záměru zřízení vojenského hřbitova v Chebu jednali i ministři zahraničí obou zemí. Realizace záměru se předpokládá v průběhu let 2008 a 2009. Nyní probíhají přípravy příslušných smluv.

V médiích je záměru vybudování vojenského hřbitova věnována značná pozornost. Kromě komentování reálného stavu jsou občas uváděny polopravdy i nepravdivé informace. K vysvětlení problematiky válečných hrobů získalo město stanovisko ministerstva obrany:
Péče o německé hroby byla na našem území zabezpečována na základě Smlouvy mezi ČSFR a SRN o dobrém sousedství a přátelské spolupráci (z r. 1992). Podle ní požívají čs. i německé hroby stejnou ochranu a smluvní strany musí podporovat spolupráci mezi organizacemi pro péči o tyto hroby. V době před přijetím zákona o válečných hrobech byl za takovou organizaci považován Výbor pro lidská práva ČR, v jehož zastoupení uzavřela firma Pargent úmluvu s Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, Kassel. V souladu s ní byly prováděny exhumace a ostatky soustřeďovány do vybraných pohřebišť. Účastníci smlouvy však nemají zajištěna nová místa pro ukládání. Neuzavřou-li dohodu s některým provozovatelem pohřebiště, bude nezbytné přistoupit k vrácení ostatků na pohřebiště obcí, ze kterých byly exhumovány.

Exhumace byly provedeny z rozhodnutí německé strany a ta také odpovídá za jejich nové pohřbení. Přemístění ostatků do SRN však lze uskutečnit pouze z jejího rozhodnutí. Podle Dodatkového protokolu (r. 1977) k Ženevským úmluvám (r. 1949) o ochraně obětí může smluvní strana, na jejímž území se nacházejí válečné hroby, navrhnout, že usnadní návrat ostatků do domovské země, jestliže neexistují dohody o péči o tyto hroby a domovská země zemřelého není ochotna udržovat hroby na vlastní náklady. Obě podmínky musí být splněny současně. V případě exhumovaných ostatků německých vojáků existuje v úvodu zmíněná smlouva a navíc německá strana opakovaně deklarovala zájem o hroby vojáků pečovat.

K objasnění problematiky lze uvést také údaje o německých vojenských pohřebištích ve střední a východní Evropě. Nyní jich tu je 117 (z toho 46 sběrných pohřebišť) - nejvíce na území Ruské federace (17), Maďarska (15), Polska (13), ČR (10), Estonska (9), Litvy (9), Ukrajiny (8) a Slovenska (6). V ČR jsou na válečných hřbitovech v Mar. Lázních, K. Varech, Plzni, Rakovníku, Jihlavě, Brně, Olomouci, Opavě a Valašském Meziříčí pohřbeny ostatky zhruba 20 tisíc německých padlých a dalších asi 10 tisíc bylo nebo bude na našem území exhumováno a uloženo na vojenských pohřebištích. Sběrná pohřebiště ostatků exhumovaných na území ČR jsou v Mar. Lázních, Brně a Valašském Meziříčí. Charakter sběrného pohřebiště bude mít i vojenský hřbitov v Chebu. Základní úprava bude prostá, s využitím stávajících zbytků cest a páteřních alejí. V pravidelných řadách bude vždy pro ostatky 8 padlých vztyčen 1 kamenný náhrobek ve tvaru kříže. Současně s vybudováním vojenského hřbitova zafinancuje německá strana zmíněné úpravy civilní části tak, aby byl hřbitov jako celek důstojnou součástí města, sloužící jako pietní místo rozloučení a vzdávání úcty zesnulým občanům Chebu. Uvedený záměr se může stát příspěvkem našeho města k porozumění a vyrovnání se s dějinami ve sjednocené Evropě.

Vedení města Chebu

Autor: Petr Przeczek

Nahravá se anketa
12.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka malého dodávkového automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: pekárna Klimentov, Klimentov 135, Velká Hleďsebe. Pracovní poměr na dobu určitou (7 měsíců) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Vhodné pro zájemce/kyně z okolí Mariánských Lázní a Tachova. Požadujeme: řidičský průkaz sk. B. Nabízíme: náborový příspěvek 10.000,- Kč, podnikové stravování, dovolená navíc. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Penam, a.s. -002, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Jana Čápová, +420 354 625 881.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 25 000 Kč

Fyzioterapeuti s osvědčením Fyzioterapeut/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slatina 91, 351 01 Františkovy Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: Po-Pá 7:00-15:30 h. Nabízíme: personální strava, příspěvek na penzijní připojištění, možnost ubytování přímo v hotelu. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat v dopoledních a odpoledních hodinách) anebo e-mailem.. Pracoviště: Lázeňský hotel pyramida, a.s., 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Radek Veselý, +420 725 976 566.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Poštovní 195/19, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Nástup možný ihned. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (10:00-22:00 h). Požadujeme: vyučení v oboru není podmínkou (postačuje praxe v oboru). Nabízíme: prémie, podnikové stravování. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat kdykoliv) anebo e-mailem.. Pracoviště: Mri-elb, s.r.o. -001, Poštovní, č.p. 195, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Anton Mrijaj, +420 606 821 211.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojský/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruská 123, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Pracovní doba: 7:00-15:30 h. Nabízíme: 13. plat je stabilně zakotven v pracovní smlouvě, příspěvek na jízdné, atraktivní firemní benefity. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 8:00-16:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Grand hotel marienbad betriebs s.r.o. -001, Ruská, č.p. 123, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Hana Dvořáková, +420 778 707 160.


Skupina Alison.

O víkendu do Kraslic na Festiválek na konci světa

Ilustrační fotografie.

Piráti jdou do voleb s vervou a heslem Známe lepší Varyantu

I díky opravám nádraží v kraji zase ožívají

Kynšperk nad Ohří – Cestující vlakem dostali do užívání novotou zářící výpravní budovu na nádraží v Kynšperku.

Oprava školy jde zdárně do finále

Cheb - V současné době finišují stavební práce na 1. základní škole na sídlišti Skalka, jejíž budovy procházejí od loňského roku kompletním zateplováním.

Z bytu ukradl šperky i kartu

Cheb - Povedeného příbuzného má žena z Chebu.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT