VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městský hřbitov v Chebu pomalu získává novou podobu

CHEB - Do dvou let by měl být německý vojenský hřbitov v Chebu dokončený

8.10.2008
SDÍLEJ:

Na chebském hřbitově je v plném proudu oprava starých německých hrobekFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Klid na městském pohřebišti v Chebu v současné době ruší hluk stavební techniky. Rozšiřuje se městská část hřbitova, opravují staré německé hrobky, které jsou unikátní architektonickou památkou a připravují se prostory pro umístění hrobů několika tisíc padlých německých vojáků.

„Prostory pro rozšíření městské části hřbitova jsou už v podstatě hotové,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný. „Na jaře příštího roku se musí dokončit ještě sadové úpravy,“ dodal. V nové části hřbitova tak vznikne více než pět stovek nových hrobových míst pro Chebany. Vystačit by měla několik desítek let.

Stavební dělníci pracují také na obnově starých německých hrobek. Náklady na jejich renovaci včetně odvodnění se měly původně pohybovat okolo částky pěti milionů korun. Vítěz výběrového řízení ale nabídl městu částku o zhruba milion korun nižší.

„Jejich opravu hradí město z peněz, které získalo od německého Spolku pro válečné hroby,“ upřesnil druhý chebský místostarosta Michal Pospíšil. Do konce letošního roku by měla německá strana zaslat na účet města Chebu částku zhruba dvaceti milionů korun.
Německý spolek má podle uzavřené dohody vybudovat na vlastní náklady hřbitov pro ostatky německých vojáků, které jsou v současné době uložené ve vojenském prostoru Brdy. Navíc městu zaplatí částku 24,6 milionu korun. Ta je určená na celkové zvelebení celé lokality. Hlavně na odvodnění celého hřbitova, vybudování nového oplocení, rekonstrukci starých německých hrobek a rozšíření hřbitovní kaple.
V současné době se připravuje projektová dokumentace na přístavbu kaple a odvodnění pohřebiště.

Vojenský hřbitov bude umístěn za novou civilní částí. Jsou zde už prořezané stromy a srovnaný povrch v místech, kde budou ostatky vojáků uloženy. Těch má být na ploše 1,44 hektaru více než čtyři tisíce. Cestičky v této části pohřebiště bude tvořit přírodní kámen. Pietní místo má být podle původních záměrů hotové do dvou let.

„Náhrobní kameny ze zrušených hrobů v budoucí vojenské části deponujeme u jedné ze slepých cest na hřbitově,“ poznamenal Pospíšil.
O jejich opravu se podle vedení chebské radnice chtějí postarat sami bývalí němečtí Chebané.

Záměr uložit v Chebu ostatky několika tisíc německých vojáků se v minulosti setkal s odporem části obyvatel. Proti tomuto úmyslu protestovali hlavně ti dříve narození nebo levicově zaměření. Radnici vyčítají smířlivost vůči německé straně. „Už jednou zastupitelé města rozhodli, že tady němečtí vojáci nebudou. Většina občanů toto rozhodnutí přijala s povděkem,“ uvedla Božena Musilová z Chebu. „Proč tedy radnice jitří a otevírá hluboké rány, které nám druhá světová válka způsobila? Ať si mrtvé pohřbí oni sami v Německu,“ dodala Musilová.

Zastánci německého hřbitova poukazují na to, že situace je úplně jiná než kdysi. „Válka skončila před šedesáti lety. Je úplně jiná doba. Nevidím důvod, proč by tady nemohl hřbitov vzniknout. Zvlášť, když si ho Němci sami zaplatí,“ řekl Ladislav Beránek z Chebu.


Autor: Petr Przeczek

Místo události:
8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení