Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Mrtví našli klid v Chebu. Po 63 letech

Cheb - První stovky papírových rakviček s ostatky padlých německých vojáků jsou už uloženy na chebském hřbitově

12.11.2008
SDÍLEJ:

Ukládání prvních ostatků německých vojáků na hřbitově v ChebuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Prvních čtyřistapadesát papírových rakviček s ostatky padlých německých vojáků je uloženo na hřbitově v Chebu. Do konce letošního roku jich zde německý Lidový spolek pro válečné hroby uloží 5 500. Vyvrcholil tak proces, který začal 26. května podpisem dohody o vytvoření německého hřbitova v Chebu.

Slavnostnímu aktu byl přítomen i zástupce českého ministerstva zahraničí Tomáš Kosta. Vyjádřil své přání, aby ostatky německých vojáků konečně našly klid. „Musíme odpustit. Nesmíme zapomenout,“ dodal.

„Druhá světová válka byla brutální a nelidská pro všechny její aktéry,“ řekl při pietním aktu Reinhard Führer, předseda německého Lidového spolku pro válečné hroby. „Nic takového se už nesmí nikdy opakovat,“ zdůraznil a ocenil přístup Tomáše Kosty.

Pietní akce se zúčastnil také německý velvyslanec v Praze Helmut Elfenkämper.
„Dnešní den je důvodem k ohlédnutí za nejtemnějším obdobím minulého století. Bída po druhé světové válce postihla všechny. I ty nevinné,“ řekl. „Nyní ale žijeme v dobrém sousedství a budoucnost chceme v tomto duchu také vytvářet,“ uvedl velvyslanec. Poděkoval také všem lidem z české i německé strany, kteří se o vybudování pohřebiště pro padlé německé vojáky zasadili.

„Když se dívám na tyto papírové rakvičky, jímá mne smutek. Každá z nich skrývá osud, který se nemohl rozvinout. Životy padlých nebyly naplněny,“ povzdechl si chebský starosta Jan Svoboda. „Je to další krok pro nás, abychom se vyrovnali s historií. Pohřbení německých ostatků tady v Chebu je stále pro řadu lidí citlivé téma. Ne všichni s tím souhlasí. Chtěl bych proto odpůrce hřbitova požádat o toleranci, aby mrtvým dopřáli klid,“ dodal.

Slavnostního aktu na chebském hřbitově se zúčastnil také Petr Novák, který byl jednou z vůdčích postav protestů .
„Dnes už protestovat nebudeme. Je pozdě,“ poznamenal Petr Novák. Přípravný výbor pro vyhlášení místního referenda k otázce zřízení hřbitova připravil podpisovou akci. „Celkem jsme shromáždili⋌
1 862 podpisů. To není málo, zvláště když uvážíme, že k volbám přišlo v Chebu necelých devět tisíc lidí,“ zdůraznil Novák. Přípravný výbor už podpisovou akci ukončil, protože se nepodařilo zajistit potřebný počet podpisů.

První ostatky, které našly klid v chebské půdě, patří většinou neznámým německým vojákům a byly exhumovány v minulosti v Praze. Další rakvičky budou na zhruba 1,5 hektarové části hřbitova uloženy do konce letošního roku. Celkem tu má být pohřbeno více jak pět tisíc vojáků. Cheb se tak stane po Brnu druhým největším německým vojenským hřbitovem v Česku. Další pohřebiště v regionu se nachází v Mariánských Lázních. Náhrobky se jmény padlých, kříže a parkové úpravy chce spolek pro válečné hroby dokončit na jaře příštího roku.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení