Jako velký hlavolam vypadalo ráno okolí chrámu svatého Mikuláše v Chebu. V časných ranních hodinách sem dorazil gigantický příhradový jeřáb, jehož úkolem bude vyměnit chrámové věže.

Soupravy dvou jeřábů a tří kamionů s jejich příslušenstvím se musely proplést úzkými uličkami historického centra.
„Šoféři byli machři. Na každé straně jim při couvání na Kostelní náměstí chyběly centimetry, ale oni to bravurně zvládli a nic nezničili,“ pochválil řidiče těžké techniky Pavel Černý z Chebu.

„Cesta sem nebyla tak složitá. Museli jsme jen odšroubovat několik dopravních značek a jeden odpadkový koš, který nám stál v cestě,“ poznamenal Aleš Kastl, jehož firma má výměnu věží na starosti. Strážníci zase na poslední chvíli asistovali u odtahu tří osobních vozidel, které jejich řidiči nechali odstavené na Kostelním náměstí.

Pozornost desítek Chebanů také přilákala samotná montáž příhradového jeřábu. Zarazilo je, že na místě jsou celkem tři jeřáby. Příhradový, teleskopický a běžný automobilový.

„Příhradový jeřáb sestavíme za pomoci těch dvou. Jinak je schopný vyzvednout až stopadesátitunové břemeno do více než stometrové výšky. Tady v Chebu ale takový výkon potřebovat nebudeme,“ uvedl Kastl.

Podle Josefa Škvora, zástupce firmy Pegisan, která nové věžičky postavila, se bude jeřáb potýkat s menší zátěží.
„Hmotnost jedné věže se pohybuje okolo 26 až 27 tun. Jsou vysoké 26 metrů,“ informoval Škvor. Jeřáb je bude muset umístit na věnec kamenných věží, který je 46 metrů vysoko. Pak ke každé z nich bude ještě muset vyzvednout čtyři menší štíhlé věžičky, které jsou třináct metrů vysoké.
Jako první má přijít na řadu věž, která je blíže k centru města Chebu. Dělníci za pomoci jeřábu nejdříve odstraní staré provizorní kupole, zkontrolují věnec věže, namontují pomocné lešení a pak usadí novou věž na své místo a dokončí její břidlicové obložení. Všechno má být hotové do pátku. Záležet bude ale hodně na počasí.
„Nesmí foukat příliš silný vítr,“ zdůraznil Kastl.

Obě nové věže už mají pozlacené makovice, ve kterých se ukrývají schránky, které mají dalším generacím připomenout současnost.
„Každou z makovic pokrývá 24gramová vrstva zlata,“ řekl Josef Škvor. Nové věže tak po svém dokončení budou znovu tvořit nepřehlédnutelnou dominantu chebského panoramatu.

„Schránky, které jsou v obou věžích, obsahují například seznamy radních, zastupitelů nebo současné peníze,“ uvedl Tomáš Ivanič z chebské radnice.
Navíc budou moci nejen Chebané, ale celý svět sledovat postup výměny obou věží na internetu.
„Specializovaná firma pro nás zajistí webkameru, která bude umístěná na budově zvláštní školy,“ řekl chebský místostarosta Miroslav Plevný. Už dnes by se měl objevit na stránkách města Chebu odkaz na adresu, ze které budou moci lidé sledovat postup výměny obou věží.