Měsíc monitorovali pomocí kamerového systému plzeňští ochránci ptactva muže z Pelhřimova u Chebu, který nelegálně chytal do takzvaného jestřábího koše dravce a sovy. K jeho odhalení přizvali zástupce České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni, kteří místního myslivce a holubáře v jedné osobě nakonec přistihli přímo při činu s pastí v ruce.

Inspektoři nejdříve sehráli náhodné nalezení jestřábího koše a nic netušící pytlák jim přiznal, že jde o past na dravce. Když se mu však po krátké chvilce prokázali služebním průkazem, otočil se a odjel i s pastí. Zavřel se doma a ven vyšel až pod pohrůžkou další pokuty. Teprve pak pustil inspektory na dvůr, aby mohli sepsat protokol.

„Je to unikátní případ, kdy se podařilo pachatele chytnout ještě s jestřábím košem v ruce,“ komentuje situaci Miroslav Hůla z oddělení ochrany přírody ČIŽP Plzeň. Dodává, že muže čeká za používání zakázaného odchytového zařízení a zásahu do vývoje zvláště chráněných živočichů pokuta, která se může vyšplhat až na deset tisíc korun. Celý případ je už v této chvíli také postoupen dál, například na odbor myslivosti. Ten bude zřejmě rozhodovat i o tom, zda pytlák zůstane členem mysliveckého sdružení.

Inspektor Hůla však nepotvrdil domněnky o tom, že muž odchycené dravce prodával do Německa k preparaci. Spíše prý jde o nadšeného holubáře, a ten se dravcům a sovám zřejmě mstil za to, že jeho holuby napadají.

„Pořídili jsme celkem 250 hodin filmového záznamu a na případu jsme strávili celý měsíc. Věřím, že pytláka čeká co nejvyšší postih,“ říká ochránce ptactva Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, který se svými kolegy pytláka odhalil a přispěl tak k jeho potrestání. Osobně by se prý přikláněl, mimo udělení pokuty, i k zákazu prodeje jestřábích košů a vyloučení pytláka z mysliveckého sdružení.

„Pokud všechny orgány ochrany přírody a státní instituce budou postupovat podle platné legislativy, měla by nad pytlákem konečně také sklapnout past. Ale pokud přece jen příslušné státní instituce selžou, věříme, že alespoň prostřednictvím medializace této kauzy se ho podařilo od dalšího chytání na nějaký čas odradit. No a pokud ani to nezabere, tak si může být jist naší doživotní kontrolou lokality a případným dalším kamerovým střežením,“ dodává rozhořčeně Makoň.

„Je to ojedinělá událost, ale na tohoto muže už jsme v minulosti měli podezření, že nelegálně chytá dravce. Bohužel se nám nikdy nepodařilo prokázat, že to tak je. Vždy byl zavřený ve svém domě a nikoho tam nepustil, neviděli jsme ho ani s košem. Hledali jsme svědka, abychom si byli jistí. Říkali jsme si, že konečně jednou musí spadnout klec a teď tedy spadla,“ řekl Karel Brož ze záchranné stanice živočichů v Novém Drahově.

(Zuzana Volaříková, Nataša Šmatová)