Za názvem trestného činu ´maření výkonu úředního rozhodnutí´ se skrývá například jízda bez řidičského oprávnění v případě, že byl šoférovi průkaz na nějakou dobu soudem odebrán.

„Jen za první měsíc letošního roku došlo v rámci Plzeňského a Karlovarského kraje k 43 případům maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedla plzeňská policejní mluvčí Ilona Týmlová.

S podobnými hříšníky se potýkají i policisté na Chebsku. Například 26letému muži z Mariánských Lázní ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Muže kontrolovala policejní hlídka obvodního oddělení Mariánské Lázně jako řidiče osobního vozidla Škoda Favorit v mariánskolázeňské Husově ulici. Zjistili, že řidiči byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel do října 2009,“ poznamenala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.
„V tomto případě, stejně tak jako v mnoha dalších, kdy policisté zjistí , že osoba vykonává činnost, která mu byla zakázána, policista předvede osobu na příslušné obvodní oddělení k sepsání úředního záznamu a dalších úkonů a ihned vyrozumí státního zástupce,“ popsala další postup Týmlová. „Pokud bychom porovnali statistiku zmíněného trestného činu za rok 2007 s rokem 2006, kdy bylo zaznamenáno 999 případů, je zřejmé, že v roce 2007 došlo k značnému poklesu, a to o 457 případů. I přes tuto skutečnost je maření výkonu úředního rozhodnutí každodenním problémem, který nelze přehlédnout,“ dodala Týmlová.

Připomenout můžeme i případ, kdy koncem ledna ve Skalné kontrolovala policejní hlídka z Plesné 26letého muže z Chebu. Řidič jel s vozidlem Renault Laguna.

„Při kontrole policie zjistila, že řidič nevlastní příslušné řidičské oprávnění k řízení motorových vozidel, dále, že řídí vozidlo bez vědomí svého otce, který je jeho majitelem, a navíc mu byl minulý rok Okresním soudem v Karlových Varech uložen trest zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dva roky,“ uvedla k případu Hrušková. S bezpočtem podobných případů se setkávají také chebští strážníci.