Počet kamionů v chebských ulicích se stále zvyšuje. Obyvatelé frekventovaných ulic nemohou větrat, ani pořádně spát. Ruší je hluk a obtěžují spaliny motorů.

„Od té doby, co Česká republika vstoupila do Schengenského prostoru, je to k nevydržení,“ postěžovali si manželé Jonášovi z Vančurovy ulice v Chebu. Sousední ulice 17. listopadu je totiž výpadovkou z Chebu směrem k hraničnímu přechodu Svatý Kříž. Nedaleko navíc vzniklo nové obchodní centrum Dragoun. Chebská radnice ale nemůže od vstupu Česka do Schengenského prostoru bez zákonného důvodu zamezit průjezdu kamionů přes hraniční přechod Svatý Kříž. Komunikace je totiž v dobrém dopravně technickém stavu.
„Nemůžeme ani pořádně vyvětrat nebo si chvíli posedět na zahradě. Je tu strašný hluk a všude smrdí výfuky,“ dodali manželé Jonášovi.

Další obyvatelé města jsou ale přesvědčeni, že kamionů v ulicích města přibylo už v loňském roce po zavedení placení mýtného na části rychlostní komunikace R6, vedoucí směrem od hraničního přechodu Pomezí nad Ohří ke Karlovým Varům. Zpoplatněný úsek přitom měří necelých šestnáct kilometrů. Při nejvyšší sazbě mýtného to znamená, že průjezd tímto úsekem přijde zhruba na 86,40 korun.

„Jen se podívejte, kolik kamionů denně projíždí po Evropské ulici. Jeden za druhým. Každý řidič se snaží ušetřit na placení mýta,“ neskrýval své rozhořčení senior Jaroslav Prošek z Chebu. On sám by nejraději viděl, kdyby zasáhla radnice a zakázala kamionům vjezd do města.

Včera v dopoledních hodinách proto redaktoři Deníku provedli malý test. Počítali kamiony na křižovatce Pivovarské a Evropské ulice v samém středu města. A výsledek? Osm kamionů během deseti minut. A co s tím může radnice dělat? Mnoho ne.

„Lze sice vymezit zákaz vjezdu kamionů do konkrétní části města nebo ulice, ale nelze zakázat jejich vjezd do celého města,“ uvedla včera mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.
Chebanům tak nezbývá než čekat na dokončení jihovýchodního obchvatu města nebo na zavedení placení mýtného i na silnicích nižších tříd. Pro řidiče kamionů pak bude jednodušší Cheb objíždět po rychlejších komunikacích.