VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandalové opět zaútočili na historickou kašnu

Cheb - Z chebské městské pokladny putovalo jižvíce než 265 tisíc korun na opravy závad, které způsobily nájezdy zlodějů a výtržníků

31.7.2009 4
SDÍLEJ:

Písek z horní kašny na chebském náměstíFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Vandal opět atakoval kašnu na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Poškodil její čerpadla a rozvody. Žertík neznámého výlupka přijde městskou kasu na 65 tisíc korun.

„Terčem posledního útoku se stala kašna ve střední části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se sochou rytíře Rolanda,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Možná úmyslně, možná jen pro pobavení nalil do vody neznámou látku, která podle zjištění pracovníků technických služeb vytvořila na hladině deseticentimetrovou pěnu.“ Museli ji odstranit hasiči. Voda se stejně musela vyměnit. „Došlo i k nevratnému poškození rozvodů a čerpadel,“ vysvětlovala mluvčí. Policisté po pachateli pátrají.

Na stejné kašně vznikla větší škoda rovněž v červenci roku 2005, kdy z ní zmizely dva chrliče vody v podobě bronzového draka. „Lup nato policisté zadrželi u sedmnáctiletého zloděje, o kterém však s ohledem na věk nesdělili nic bližšího,“ popisovala případ Martina Kuželová. Celkem čtyři chrliče mířící do čtyř světových stran, které se rok předtím vytvářely na zakázku radnice, přitom stály 200 tisíc korun. A v roce 2008 chtěli čtyři mladí vandalové Rolandovu sochu připravit o kopí. Škoda při loňském případu ale nebyla nijak vysoká.

Obě kašny na náměstí prošly náročnou opravou v roce 2004. Rekonstrukce historicko-technických památek se sochami, včetně vodovodního zařízení, kanalizace, zhotovení elektropřípojky a vybudování schodiště u dolní kašny ve tvaru podkovy, tehdy přišla městskou pokladnu na čtyři miliony korun.
Mnozí turisté do kašen hází drobné mince. Netuší, že štěstí přinesou spíš než jim zejména mládeži nebo bezdomovcům, kteří je hbitě vyloví. Takoví 'zlatokopové' mohou ale místo také poškodit.

„Je nechutné, že někdo má tolik drzosti a něco do kašny hodí. Už jsem ve vodě viděla plavat i PET lahve,“ řekla Anna Pokorná z Chebu. „Je pravda, že hned nepořádek zmizí. I přesto si myslím, že by měl za takový čin přijít větší trest. Nejlepším východiskem by podle mého názoru byly veřejně prospěšné práce,“ dodala.

Chebané se za takové chování spoluobčanů stydí.
„Je to ostuda,“ kroutil nechápavě hlavou dvaapadesátiletý Jaroslav Dvořáček z Chebu. „Sám jsem několikrát viděl, jak si někdo chebské kašny spletl s vanou.“

Osvěžení hledají v kašnách podle strážníků lidé v parných dnech často. „Jedná se zejména o děti,“ uvedl Ladislav Svobodník, zástupce ředitele Městské policie Cheb. „Spíš výjimečně se jedná o bezdomovce.“ Čím teplejší den, tím častěji strážníci k místu vyjíždějí. Obsluha kamerového systému na kašny vidí. Při podezřelém pohybu tak věc nahlásí hlídce, která musí zjednat pořádek. „Není výjimkou, že se na místo jezdí i opakovaně,“ dodal Svobodník.

Autor: Václava Simeonová

31.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení