Vandal opět atakoval kašnu na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Poškodil její čerpadla a rozvody. Žertík neznámého výlupka přijde městskou kasu na 65 tisíc korun.

„Terčem posledního útoku se stala kašna ve střední části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se sochou rytíře Rolanda,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Možná úmyslně, možná jen pro pobavení nalil do vody neznámou látku, která podle zjištění pracovníků technických služeb vytvořila na hladině deseticentimetrovou pěnu.“ Museli ji odstranit hasiči. Voda se stejně musela vyměnit. „Došlo i k nevratnému poškození rozvodů a čerpadel,“ vysvětlovala mluvčí. Policisté po pachateli pátrají.

Na stejné kašně vznikla větší škoda rovněž v červenci roku 2005, kdy z ní zmizely dva chrliče vody v podobě bronzového draka. „Lup nato policisté zadrželi u sedmnáctiletého zloděje, o kterém však s ohledem na věk nesdělili nic bližšího,“ popisovala případ Martina Kuželová. Celkem čtyři chrliče mířící do čtyř světových stran, které se rok předtím vytvářely na zakázku radnice, přitom stály 200 tisíc korun. A v roce 2008 chtěli čtyři mladí vandalové Rolandovu sochu připravit o kopí. Škoda při loňském případu ale nebyla nijak vysoká.

Obě kašny na náměstí prošly náročnou opravou v roce 2004. Rekonstrukce historicko-technických památek se sochami, včetně vodovodního zařízení, kanalizace, zhotovení elektropřípojky a vybudování schodiště u dolní kašny ve tvaru podkovy, tehdy přišla městskou pokladnu na čtyři miliony korun.
Mnozí turisté do kašen hází drobné mince. Netuší, že štěstí přinesou spíš než jim zejména mládeži nebo bezdomovcům, kteří je hbitě vyloví. Takoví 'zlatokopové' mohou ale místo také poškodit.

„Je nechutné, že někdo má tolik drzosti a něco do kašny hodí. Už jsem ve vodě viděla plavat i PET lahve,“ řekla Anna Pokorná z Chebu. „Je pravda, že hned nepořádek zmizí. I přesto si myslím, že by měl za takový čin přijít větší trest. Nejlepším východiskem by podle mého názoru byly veřejně prospěšné práce,“ dodala.

Chebané se za takové chování spoluobčanů stydí.
„Je to ostuda,“ kroutil nechápavě hlavou dvaapadesátiletý Jaroslav Dvořáček z Chebu. „Sám jsem několikrát viděl, jak si někdo chebské kašny spletl s vanou.“

Osvěžení hledají v kašnách podle strážníků lidé v parných dnech často. „Jedná se zejména o děti,“ uvedl Ladislav Svobodník, zástupce ředitele Městské policie Cheb. „Spíš výjimečně se jedná o bezdomovce.“ Čím teplejší den, tím častěji strážníci k místu vyjíždějí. Obsluha kamerového systému na kašny vidí. Při podezřelém pohybu tak věc nahlásí hlídce, která musí zjednat pořádek. „Není výjimkou, že se na místo jezdí i opakovaně,“ dodal Svobodník.