Už tento rok by si Chebané mohli užívat trojrozměrných filmů.

„Cheb se pokusí využít nabídky Unie digitálních kin týkající se spolufinancování přechodu klasického kina na plně digitální včetně 3D vybavení, které návštěvníkům se speciálními brýlemi na nose poskytuje iluzi trojrozměrného obrazu,“ informovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Nabídka je omezená pro pilotních dvacet kin a má poskytnout záruku levnějšího nákupu potřebného zařízení v prvních dnech digitalizace českého trhu.“
„To by bylo skvělé,“ jásal sedmnáctiletý Tomáš Janeček z Chebu. „Normální promítání už velkou část lidí nudí. Ale kdybychom tu měli kino s 3D, tak by se určitě rázem kino stalo jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě.“

A jakou má Cheb šanci se do první dvacítky dostat? „Naděje na úspěch odhadujeme na 99, 5 procent,“ ubezpečil Jan Konopásek z Xtreme Cinemas, společnosti, která se zabývá oblastí digitalizace české kinodistribuce.

„Předpokládáme, že bychom díky této technologii mohli školám nabízet třeba přírodopisné filmy a podobně,“ uvedla Marcela Brabačová z chebského městského úřadu, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu. „Kromě toho bychom lidem nabídli přímé přenosy koncertů nebo třeba sportovních zápasů.“ Také se počítá s tím, že jednou do měsíce přijde do kin premiéra dalšího filmu v 3D.

Pokud se při jednáních nevyskytne problém, zájemci by v chebském kině Svět mohli již v červenci vidět nejnovější díl Harryho Pottera v 3D.
„Digitalizace kina znamená nahrazení projektoru filmový pás digitálním projektorem, 'odhmotnění filmu' a jeho přepravy,“ upřesnila Martina Kuželová. Pokud by k ní nedošlo, mohl by být již v blízké budoucnosti divákům znemožněn přístup k novým filmům, distribuovaným již pouze na digitálních nosičích. „V případě Chebu se bude jednat o investici 5,6 milionu korun - 1,4 milionu na pořízení zvuku Dolby Digital, který je nutností, 3 miliony na vybavení digitálního kina a 1,2 milionu na vybavení kina 3D technologií včetně ochranných rámů na brýle,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu. „Současnému nájemci městského kina Svět v Chebu byla s ohledem na výše uvedené prodloužena smlouva již jen o půlrok.“ Město se mezitím rozhodne, zda vypíše nové výběrové řízení, nebo bude kino spravovat samo.