Celé muzeum v Chebu patřilo v sobotu knihám a lidem kolem nich. Konalo se zde již sedmé Knihobraní.
Letošním tématem byly Sudety očima českých autorů a na toto téma byl připraven také dopolední přednáškový blok. Týkal se lidí a přírody Sudet a také zaniklých obcí Chebska a Sokolovska.
Jedním z prezentovaných bylo občanské sdružení Antikomplex. Představilo širokou škálu svého působení, vydávání knih s tématikou Sudet - Proměny sudetské krajiny, Sudetské osudy (kniha rozhovorů a životních příběhů), již 4. vydání Zmizelých Sudet (v roce 2007) a Znovuobjeveného Krušnohoří, Sudetská pouť aneb Waldgang. Dále provádění dokumentace oblastí, přednášek po školách i pro veřejnost, výstav Zmizelé Sudety či Znovuobjevené Krušnohoří, které byly o loňských a předloňských prázdninách také v chebském muzeu. Na svých stránkách umožňuje Antikomplex navíc svým návštěvníkům zúčastnit se diskusního fóra k Sudetům a pohraničí jako takovému. „V současnosti se jedná především o čtyři klíčové postavy - Ondřeje Matějku, Matěje a Suzanne Spurných a Petra Mikšíčka. V neposlední řadě je třeba zmínit e-learningový projekt pro mladší generace Krajina za školou, do kterého se mohou zařadit školy z celé České Republiky,“ uvedla mluvčí chebského muzea Denisa Morkesová.
Na děti čekaly v herně také puzzle, pastelky a další zajímavé soutěže. Všechny si vyzkoušela rovněž osmiletá Dominika Brejchová, která sem zavítala v doprovodu babičky.
Před polednem přijela očekávaná vzácná návštěva, herečka Valerie Zawadská.
Ta se ujala křtu knihy Kuchyně starého Chebu autorů Evy Dittertové (ředitelky chebského muzea – pozn. redakce) a Václava Malonického.
Ještě před tím však pobavila návštěvníky muzea vyprávěním o svém životě a herectví v kuchyni v expozici muzea.
„Žila jsem v Chebu čtyři roky jako čtyřicet let,“ uvedla na začátek s tím, že na ta léta ráda vzpomíná. Zdatně jí v tom sekundoval herec chebského divadla Petr Marek.
„Jsme dlouholetí kolegové ještě z chebského divadla,“ představila jej Zawadská divákům.
Dokonce dala k dobru jeden vyzkoušený recept na štrůdl, ale vydání kuchařky se prý od ní nedočkáme.