Již podruhé se mohou dětské knihovny z celé České republiky zúčastnit soutěže o nejlepší knihovnu pro děti, Kamarádka knihovna. Výkony a činnost knihoven se nebudou hodnotit jen z odborného hlediska. Slovo dostanou hlavně děti. Ty budou mít možnost prostřednictvím speciálních vysvědčení oznámkovat oblíbenou knihovnu ve své obci a pomoci jí tak probojovat se do finále.

Stejně, jako minulý rok, tak i letos se přihlásilo dětské oddělení chebské městské knihovny. „Bylo by hezké, kdyby nás naši čtenáři podpořili,“ řekla vedoucí dětského oddělení Eva Novotná.

Vysvědčení budou pro malé čtenáře od začátku nového školního roku k dispozici ve všech soutěžících knihovnách a děti na ně mohou kromě známek přidávat i své komentáře a důvody, proč knihovnu rádi navštěvují. V prvním ročníku se soutěže zúčastnilo 104 knihoven a hlasovalo více než 20 000 dětí. První místo získala Městská knihovna Tišnov, kterou navštěvuje neuvěřitelných 70 % všech dětí, jež ve městě žijí.

V Chebu není návštěva knihovny dětem vzdálená. „Vím, že mí vrstevnice raději čtou časopisy, já ale dávám přednost knihám,“ uvedla desetiletá Lenka z Chebu. „Nebaví mě jen dobrodružné knížky, ale ráda také listuji v encyklopediích. Naleznu tam mnoho informací, které se mi mohou hodit do školy,“ dodala školačka.

Marie Šikolová z Městské knihovny Tišnov, která vyhrála minulý ročník řekla: „Vítězstvím v Kamarádce knihovně jsme na sebe upoutali pozornost nejen ze strany našeho zřizovatele, Města Tišnova, ale také ze strany široké veřejnosti. O dětskou knihovnu se začalo zajímat mnohem více rodičů a svoje děti k nám stale častěji doprovázejí. Naši malí čtenáři jsou na svou knihovnu náležitě hrdi a i přes vysoké procento přihlášených čtenářů, jsme zaznamenali další nárůst. Se svými čtenáři jsem během roku strávila spoustu pěkných chvil a budu přát i ostatním soutěžícím, kteří se letos přihlásí, stejně dobré zkušenosti.“