První a poslední Čech, který viděl Zemi z vesmíru, navštívil chebské gymnazisty. Studenti se Vladimíra Remka ptali spíš na kosmonautiku než na politiku. Vladimír Remek je totiž také poslancem v Evropském parlamentu.

„Přednáškám pro studenty se věnuji prakticky nepřetržitě, samozřejmě ne denně, ale v rámci možností,“ uvedl českobudějovický rodák Vladimír Remek. „Gymnázia, která navštěvuji, si nevybírám náhodně. Na tom chebském mě zaujala především velká dějepisná soutěž,“ vysvětloval kosmonaut a politik, který byl jedním ze sponzorů minulého ročníku soutěže. Rád navštěvuje školy, které se věnují navíc dalším aktivitám. „Zhruba za měsíc jedu do náchodské střední soukromé školy. Vzhledem k tomu, že je Mezinárodní astronomický rok, uspořádali speciální projekt. Ten je zaměřený na kosmonauty z celého světa,“ řekl.

Gymnazisté se ptali na všechno možné: na průběh výcviku, na podmínky ve vesmíru a další.

Vladimír Remek potvrdil, že se otázky studentů postupem času liší. „Jsou diametrálně odlišné,“ uvedl. „Před třiceti lety nebyl třeba internet. Na současné mládeži je vidět, že přijdou k jiným informacím. Ale i kosmonautika je už jinde. Studenti se už ale třeba tolik neptají na technické detaily, ale především na zážitky.“ Ačkoliv je Vladimír Remek také politik, chápe, že ho lidé berou stále spíš jako kosmonauta. „Zajímavá byla třeba otázka, jak kosmonautika ovlivnila můj vstup do politiky,“ podotkl. To, že se moc o politice nemluvilo, mu nevadí. „Každému věku přísluší svoje. O politice se gymnazisté ještě naposlouchají a namluví,“ dodal Vladimír Remek s úsměvem.

Kosmonautika zajímala nejen chlapce, ale také dívky. Třeba Lenka Szobonyová se zajímá o stravování ve vesmíru. „Přečetla jsem o tom již mnoho článků,“ řekla. „Těší mě, že jsem slyšela zážitky pana Remka naživo,“ dodala.