VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Chebské gymnazisty nejvíc zajímaly zážitky Vladimíra Remka

Cheb - Studenti berou Vladimíra Remka především jako prvního Čecha ve vesmíru

10.3.2009
SDÍLEJ:

STUDENTI SI MOHLI v rámci besedy s Vladimírem Remkem prohlédnout, čím se kosmonauti ve vesmíru stravují. Vladimír Remek chebským gymnazistům vysvětlil, že díky letu do vesmíru poznal, že se jí také očima. Kosmonauti jedí z tubiček. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

První a poslední Čech, který viděl Zemi z vesmíru, navštívil chebské gymnazisty. Studenti se Vladimíra Remka ptali spíš na kosmonautiku než na politiku. Vladimír Remek je totiž také poslancem v Evropském parlamentu.

„Přednáškám pro studenty se věnuji prakticky nepřetržitě, samozřejmě ne denně, ale v rámci možností,“ uvedl českobudějovický rodák Vladimír Remek. „Gymnázia, která navštěvuji, si nevybírám náhodně. Na tom chebském mě zaujala především velká dějepisná soutěž,“ vysvětloval kosmonaut a politik, který byl jedním ze sponzorů minulého ročníku soutěže. Rád navštěvuje školy, které se věnují navíc dalším aktivitám. „Zhruba za měsíc jedu do náchodské střední soukromé školy. Vzhledem k tomu, že je Mezinárodní astronomický rok, uspořádali speciální projekt. Ten je zaměřený na kosmonauty z celého světa,“ řekl.

Gymnazisté se ptali na všechno možné: na průběh výcviku, na podmínky ve vesmíru a další.

Vladimír Remek potvrdil, že se otázky studentů postupem času liší. „Jsou diametrálně odlišné,“ uvedl. „Před třiceti lety nebyl třeba internet. Na současné mládeži je vidět, že přijdou k jiným informacím. Ale i kosmonautika je už jinde. Studenti se už ale třeba tolik neptají na technické detaily, ale především na zážitky.“ Ačkoliv je Vladimír Remek také politik, chápe, že ho lidé berou stále spíš jako kosmonauta. „Zajímavá byla třeba otázka, jak kosmonautika ovlivnila můj vstup do politiky,“ podotkl. To, že se moc o politice nemluvilo, mu nevadí. „Každému věku přísluší svoje. O politice se gymnazisté ještě naposlouchají a namluví,“ dodal Vladimír Remek s úsměvem.

Kosmonautika zajímala nejen chlapce, ale také dívky. Třeba Lenka Szobonyová se zajímá o stravování ve vesmíru. „Přečetla jsem o tom již mnoho článků,“ řekla. „Těší mě, že jsem slyšela zážitky pana Remka naživo,“ dodala.

Autor: Václava Simeonová

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení