Nové dopravní značky na chebském Kostelním náměstí ještě voní novotou, a už se staly terčem stížností řady chebských řidičů. Vadí jim, že malé náměstí, kde se dá v blízkosti historického centra parkovat bez poplatků, je teď hůře dostupné.

„Dříve jsem mohl náměstí v pohodě při hledání místa na zaparkování objet. A okolo kostela se jezdilo logicky ve směru hodinových ručiček,“ postěžoval si na novou dopravní úpravu Jaromír Trojan z Chebu. „A teď? Jsou tu dvě jednosměrky a celé náměstíčko už neobjedu najednou. Tohle je změna k horšímu,“ dodal.

Podle chebské radnice je ale cílem dopravních opatření zvýšení bezpečnosti provozu. Navrhla ho dopravní komise města. Po vjezdu ze Školní ulice na náměstí se musí řidič rozmyslet, kterou stranou náměstí se vydá. V každém případě ho ale musí opustit směrem k náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
„Důvodem k přijetí tohoto opatření je legalizace parkování zejména před kostelem, kde se v současné době parkuje šikmo v protisměru. To znamená v rozporu s pravidly silničního provozu,“ upřesnil Martin Černík z odboru silničního hospodářství a dopravy chebské radnice.

„Navíc byl na náměstí povolen obousměrný provoz. Pokud se ale za kostelem potkala dvě vozidla, neměla šanci se vyhnout. Komunikace je tam příliš úzká,“ doplnil další důvod ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík.

I přes tato zdůvodnění se nové dopravní značení řidičům nelíbí. Týká se to ale jen těch chebských, kteří si za poslední léta zvykli.
„V pondělí ráno jsem přijel tak, jak jsem byl zvyklý. Zaparkoval jsem pod muzeem a koukal, jak přede mnou zastavil nějaký mladík, který přijel z druhé strany,“ řekl Václav Trnka. „Když jsem vystoupil, tak mne s úsměvem upozornil, že stojím v protisměru. Nejdřív jsem mu nevěřil, ale pak jsem si všiml dopravní značky. Bohužel měl pravdu. Vůbec jsem se po značkách nedíval,“ popsal Trnka svou ranní zkušenost.

„Značky už radnice nechala vyměnit v pátek dopoledne, ale málokdo si toho zatím všiml. Už jsem viděl, jak tudy projeli i strážníci. Ti si tady teď asi pořádně vydělají na pokutách,“ povzdechl si Vladimír Šustr, další z chebských motoristů, kterému se nové dopravní značení na Kostelním náměstí příliš nelíbí.

„V prvních dnech nebudeme rozdávat ani pokuty ani botičky. Necháme všechny řidiče, aby si na nové značky zvykli. I když by na ně měli všichni dávat pozor,“ slíbil ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Jak dlouho ale budou strážníci tolerantní, nesdělil.

V průběhu pondělního dopoledne Deník otestoval pozornost řidičů. A při každé z návštěv zjistil, že někdo své vozidlo v zadní části náměstí zaparkoval v protisměru. Počet takto odstavených aut se ale postupně snižoval. Ještě v pondělí 2. února ve čtrnáct hodin zde ale v protisměru stála tři auta.
Jediný komu nové opatření včera nedělalo problémy, byli přespolní řidiči.

„Do Chebu jezdím jako dealer zhruba jednou za tři týdny, ale vzhledem k tomu, kolik měst musím projet, tak se vždycky řídím značkami. Navíc je všude tolik objížděk, které se pořád mění, že to ani jinak nejde,“ řekl Mirek Kocian z Plzně.