Od zvuků hlasitého techna si mohou konečně oddechnout obyvatelé Krajkové, Habartova a dalších okolních obcí. Technoparty, která se konala na ploše bývalého letiště v Květné, totiž definitivně skončila. Ještě v pondělí zde bylo několik polských účastníků party, kteří balili své osobní věci a chystali se k odjezdu. Ačkoli měla akce pokračovat ještě do dnešního dne, technaři se vrátili domů. Od dalšího tancování je odradilo chladné počasí a nařízení hygieniků o ukončení party.

Lidé z obcí v okolí neskrývají rozhořčení. Nechápou, jak někdo mohl podobnou akci vůbec schválit. Ivo Zemek, starosta blízkého Habartova, kam byly nasměrovány reproduktory sound systémů, registroval po dobu konání party desítky stížností. „Lidé mi telefonovali, posílali e–maily, a kontaktovali mě dokonce i osobně doma. Nelíbil se jim samozřejmě hluk z nedaleké technoparty,“ uvedl Zemek. Společně s hygieniky usiloval o ukončení celé akce.
Dotázaní občané Habartova potvrdili, že hudba z letiště byla slyšet nepřetržitě ve dne i v noci. „Přes den byla hudba opravdu slyšet. Dunění se ozývalo neustále ve stejné intenzitě až do večera. Poté byla hlasitost muziky o něco ztlumena, ale jelikož je v noci větší klid, byla i tak stále slyšet,“ řekla obyvatelka Habartova Alena Čáslavová.

Další, koho dunění techna nenechalo klidným, byli obyvatelé Hrádku u Krajkové, který je v těsné blízkosti letiště. „To, co se zde dělo, bylo neuvěřitelné. Já i moje matka jsme byly ve velkém stresu a po první probdělé noci, která připomínala tankový útok, jsem kontaktovala starosty okolních obcí, policii, televizi a v neposlední řadě také hygieniky, abych celé technoparty zabránila,“ svěřila se Iva Bálešová z Hrádku u Krajkové.

Zhruba desítka zjevně unavených technařů se včera ráno na letišti chystala k odjezdu. Na dotaz, jak se jim hudební víkend líbil, odpovídali vesměs, že jsou spokojeni. „Hlavní je, že se na nás nevrhla policie a my jsme ve zdraví přežili,“ uvedl jeden z účastníků. Podle pořadatelů akce pracovníci hygieny naměřili přes den zvýšený hluk o dvacet decibelů. V noci pak hluk přesahoval normu o deset decibelů.

Organizátorům proto hrozí pokuta dva miliony korun. „Oficiálně jsem žádné písemné vyrozumění zatím neobdržel, takže se k uvedené věci nemohu vyjádřit. Co se týče úklidu plochy, bývalé letiště je pronajaté do desátého května. Už dnes by měl dorazit kontejner a po zbývající dny se bude uklízet,“ řekl pořadatel akce Miroslav Koreň. Jak dále dodal, chystá zhruba za měsíc další, ještě větší technoparty. Přesné místo a čas následující taneční akce odmítl upřesnit.

Během víkendu předvedla policie čtyři lidi k výslechu. Jednalo se o obsluhu sound systémů, která nerespektovala příkaz hygieniků a opětovně spustila muziku. U dvanácti řidičů pak policisté dechovou zkouškou zjistili přítomnost alkoholu. „Osm z nich řešili jako přestupek, ve zbylých čtyřech případech se jednalo o trestný čin,“ sdělila mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.