Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Křivcích budou v sobotu slavit také nadšenci z Chebska

Cheb - Nadšenci z Chebska bojují o záchranu kostela

19.5.2009
SDÍLEJ:

Kostel sv. Martina v Křivcích Foto: Foto: archívObčanského sdružení Martinus

Nadšenci, kteří bojují za záchranu a obnovu života kostela svatého Martina v Křivcích na Bezdružicku ( na snímku) i zkrášlení jeho okolí, přichystali oslavu ukončení první etapy rekonstrukce místní návsi. Jsou organizováni v občanském sdružení (o.s.) Martinus. Všech deset aktivních členů o. s. je z Chebska a Sokolovska .

„Po upravené návsi i všemi staletími hosty provedou děti z františkolázeňské umělecké školy, bezdružického dětského souboru Amálka a také mažoretky Magic Dance z klubu Phoenix Cheb,“ lákala k návštěvě programu františkolázeňská Helena Bocková ze sdružení Martinus. „Zahraje také oblíbená skupina Collegium Fiddle Dolce a chybět nebude ani občerstvení,“ dodala.

Dne 23.5.2009 otvíráme 1.etapu obnovy návsi. Tento projekt se jmenuje „ Už ne u popelnic „ a svými finančními prostředky ho podpořila Nadace Partnerství – Skanska. Do projektu se zapojily také děti ze základních škol v Bezdružicích a Františkových Lázních. Svým dílem přispěli i školy Lidového umění z Bezdružic a Františkových Lázních. Dále všichni, kteří se přišli podívat na naše 3.Martinské setkání, které se konalo dne 15.11.2008. V tento den vybrali 10 nejhezčích výkresů,
které jsme nechali zarámovat a budou tvořit výzdobu postranního oltáře, který se nedochoval.

ádi
bychom na této slavnosti také připomněli, že uplynulo 790 let od první zmínky o Křivců. Provedeme Vás proto jednotlivými staletí a to od 13. po 21.
Nyní Vám povím příběh jednoho kostela. Jeho patronem je sv.Martin. Stojí na základech zbořeného kostela z 13. století a do barokní podoby ho přestavěli v 17. století. Tvoří idylický ráz krajiny, který připomíná obrázek od malíře Lady. „Kopeček a na něm kostelíček s upravenými domky.“ Škoda jen, že je to idylka. Ve skutečnosti ho v roce 1974 zavřeli. Lidé ho opustili, vykradli a odsoudili k zániku. Zapsali ho na Seznam nejohroženějších kulturních památek v ČR.

Ztratil svůj význam i když pamatuje staletí. Jak rychle pustl a chátral, tak rychle pustla i malá vesnička. Vytratila se sousedská pospolitost a všichni se začali uzavírat do sebe. V roce 2005 mu hrozilo propadnutí střechy a v témže roce do vesnice přestala jezdit i pojízdná prodejna. Poslední místo, kde si sousedé mohli společně popovídat. V roce 2006 se začali všichni probouzet. Kostelu se z podpory Havarijního programu Ministerstva kultury ČR, z preferenčích programů Plzeňského kraje a z rozpočtu města Bezdružic, opravila střecha. Zájem občanů se zvětšoval. Při pořádání dobrovolných brigád nejen uklízeli okolí, ale společně si i popovídali. Na akcích „Martinské setkání“ se začali sjíždět hosté i ze sousedních krajů. Děti ze základních škol a ze škol lidového umění zde předváděly své umění (od výkresů, přes písničky a tance). Vše dostalo nový smysl a význam. Pochopili jsme motto: Stavby, lidé a stromy se vzájemně potřebují a jeden bez druhého nemá šanci na zdravý vývoj.
Díky projektu „Místo pod stromy“ dostává šanci i náves.

Je před námi ještě mnoho práce a chybí nám hodně peněz, ale už teď mohu za sebe říci: „Stojí to za to.“ Mně osobně to přineslo mnoho nezapomenutelných zážitků, které se nedají finančně vyjádřit.

Překvapila mě zodpovědnost místních obyvatel s jakou se pustili do obnovy návsi. Všichni jsou už v důchodovém věku, nepotřebují žádné písemné smlouvy, co slíbí to platí. Problémy řeší se svým nadhledem. Jednou jsem si chtěla postěžovat jak to mám těžké a navštívila jsem je. Než jsem se však dostala ke slovu, vyprávěli mi svoje nepěkné příhody a usmívali se při tom. V tu chvíli jsem pochopila, že moje problémy jsou tak malicherné a že je řeším zbytečně složitě. Nic jsem neřekla a přesto jsem od nich odjížděla povzbuzena a plna optimismu. Když se zamyslím, tak už nevím kdo a koho vlastně uzdravuje. Vím jen, že se na každé setkání s nimi těším. Vím i to, že budu pro ně hledat další programy, které jim alespoň trošičku zpříjemní jejich stáří. S naším realizačním týmem jsme uspěli se žádostí vybudovat sociální zázemí před kostelem. V plánu je i malá místnost. Můžeme se proto scházet, třeba každý týden. Hned prvním úkolem bude vymyslet název. Sociální zázemní se může třeba jmenovat “ Kavárnička dříve narozených.“ Už teď si přejí soutěžit o nejchutnější bublaninu. Třešně si prý natrhají se stromů, které si díky obnovené návsi zasadili. Jejich postoj k životu je zárukou, že projektová dokumentace, kde jsou zahrnuty jejich náměty, nemůže být uložena do skříně. Pokusíme se získat další finanční prostředky na to, aby jejich představy nezůstaly jen na papíře, ale aby je viděli i ve skutečnosti. A tak kostel, který vypravuje a předává informace o dané době, snad poví dalším generacím jak jsme v 21. století ožili a že vesnička Křivce se uzdravuje díky podpoře Vás všech.

Autor: Vladimír Kučera

Místo události:
19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení