„Máme strach. V Moseru se objevila tuberkulóza a nikdo o tom příliš mnoho neví. Mám čtyřleté dítě,“ uvedla manželka jednoho ze zaměstnanců sklárny Moser.

Podnik před časem přijal prostřednictvím personální agentury šest mongolských pracovníků. „Přišel za mnou jeden mladý muž mongolské národnosti, který si stěžoval na bolesti na prsou. Po prvotních vyšetřeních jsme ho okamžitě poslali do léčebny v Janově, kde výskyt plicní tuberkulózy potvrdili,“ informovala Zdeňka Tomašecká, lékařka z plicní ambulance v Ostrově.

Právě v tomto městě totiž pracovník Moseru pobýval na ubytovně.

Lékařka okamžitě začala jednat a kontaktovala jeho bývalého zaměstnavatele. Moser jí tak dodal seznam pracovníků, kteří bydlí v Ostrově a přišli s mladým mužem do styku. „Jednalo se o osm osob, u žádné další jsme tuberkulózu už nezjistili,“ doplnila.

Ředitel Moseru Antonín Vlk se k případu nevyjádřil. Jeho náměstkyně pro personalistiku Světlana Hančová upřesnila, že podnik v této věci komunikuje nejen s plicním oddělením v Ostrově, ale i s karlovarskou nemocnicí. Zdejší plicní oddělení sleduje ty lidi, kteří přišli do kontaktu s nemocným a mají bydliště na Karlovarsku.

„Okamžitě, jak jsme se to dozvěděli, jsme to nahlásili na hygienu. Tohoto muže jsme zaměstnali přes personální agenturu společně s dalšími pěti Mongolci. Ti nyní kvůli výskytu tuberkulózy přestali chodit do práce. Je to dohoda s agenturou,“ dodala náměstkyně Hančová.

Lékařka Tomašecká zároveň upozornila na velký problém.

Cizinci, kteří přijíždí do České republiky za prací, totiž neprochází žádnou povinnou lékařskou prohlídkou, která by takové onemocnění mohla předem prokázat. „Je to opravdu zásadní problém. Cizinci neprochází žádným sítem. Přitom jen já v Ostrově řeším několik případů onemocnění tuberkulózou ročně a převážně jde právě o cizince,“ poznamenala specialistka a dodala: „A situace se má v této oblasti ještě zhoršit. Hlavní hygienik totiž plánuje, že by zrušil celoplošné očkování proti této nemoci.“