I přes tuhé mrazy odborníci varují před riskantním bruslením na vodních plochách. Ani relativně silný led nemusí být bezpečný.

„Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí,“ upozornil Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. „Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou plochu, a také o nebezpečí vzniku takzvaného ledochodu.“ Nejen, že je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku. „K ledochodu často dochází i při teplotách – 10 stupňů Celsia,“ zdůraznil mluvčí. „Zde tedy platí jednoznačné opatření - nevstupovat do toků.“

Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. S tím jsou spojena další rizika. „I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu,“ vysvětlil Svejkovský. „Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší. I zde je nejlepší prevence nevstupovat na zamrzlé plochy.“

Někteří si ale nedají říct.
„Nechodím bruslit sám,“ řekl sedmnáctiletý David Růžička z Chebu. „Předpokládám, že by mi snad někdo z mých přátel pomohl. Nebo by alespoň zavolali sanitku. Ale rozhodně nemám v úmyslu vzdát se bruslení na rybníku,“ dodal. ⋌