Letiště v Horních Dvorech u Chebu se zaplnilo desítkou ultralightů. Němečtí piloti, kteří v Chebu přistáli, konečně mohli využít volného pohybu po Schengenu.

Ačkoliv řidiči mohli hranice volně přejíždět již od 21. prosince, piloti si museli počkat.

„Donedávna museli naši sousední kolegové absolvovat kontroly v Karlových Varech,“ uvedl předseda chebského Ultralight klubu Luděk Matějíček. „Je to snadnější také pro nás, protože můžeme této výhody využívat také v Německu.“

I když by se zdálo, že o provoz ve vzduchu nebude velký zájem, opak je pravdou. „Jsme velice rádi, že této možnosti můžeme využívat,“ uvedl jeden z pilotů, Gerald Haselmann z německého Ködnitzu. „Dlouho jsme na to čekali. Ulehčí nám to cestu.“ Vysvětlil, že je dříve složité cestování letadlem do České republiky odrazovalo. „Teď ale nebude problém přiletět na chebské letiště a jít do Chebu na výlet, na kávu či nakupovat.“ Řekl, že tuto šanci bude jistě častěji využívat.

Někteří se diví, proč nastaly změny pro letadla až teď.

„Kvůli změnám v letových plánech platí odstranění hraničních kontrol na vzdušných hranicích až od 31. března tohoto roku,“ uvedl David Duna z Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Plzeň. Letový plán se totiž mění každé tři měsíce. „V rámci vnitřního letu mohou letadla přistát na chebském letišti, aniž by je policie kontrolovala. Kontroly se provádí pouze na vnějších hranicích,“ vysvětlil. „Vzhledem k tomu, že letiště Cheb nemá vydáno rozhodnutí k provozu veřejného letiště v rámci mimoschengenských letů, nemůže přijímat lety ze třetích států a veškeré tyto vnější lety musí být směřovány na mezinárodní letiště.
Pokud se ale někdo těší, že nebude muset absolvovat kontroly na mezinárodních letištích, mýlí se. Zde kontroly přetrvávají.