Na čtyři stovky lidí se přišly v pondělí 9. února odpoledne na chebský hřbitov rozloučit s šestatřicetiletým Martinem Voborníkem.
Ten zemřel ve středu 28. ledna při tragické dopravní nehodě u Arnoltova na Sokolovsku spolu se svou spolujezdkyní, čtyřiatřicetiletou Lenkou Svědíkovou z Lubů.

K nehodě došlo ve středu 28. ledna kolem půl desáté večer. BMW, které řídil Jaroslav Révay, při průjezdu táhlé zatáčky přejelo do protisměru, kde se bočně srazilo s protijedoucím Renaultem. Poté čelně narazilo do osobního vozidla Volvo. Jeho řidič (Martin Voborník) a spolujezdkyně (Lenka Svědíková) utrpěli smrtelná zranění, kterým na místě podlehli. Řidič BMW na místě odmítl dechovou zkoušku i odběr krve.

Kaple na chebském hřbitově byla příliš malá na to, aby se do ní vešli lidé, kteří se s Martinem Voborníkem chtěli rozloučit. Z celé republiky se jich sjelo kolem čtyř stovek. Okolo chebského hřbitova nebylo jediné volné parkovací místo.

„Martin byl skvělý chlap. Znal jsem ho řadu let. A nejhorší na tom je, že za nic nemohl,“ povzdechl si Jan Dostál z Chebu.

Tragická nehoda a skutečnost, že Jaroslav Révay, kterého policie podezírá, že havárii způsobil, vyvolala velké pobouření v celém regionu.
Starší bratr Martina Voborníka chce docílit nejen potrestání viníka, ale také změny zákona, který umožňuje řidičům pod vlivem alkoholu odmítnout dechovou zkoušku. Navíc chce zpřísnit tresty za nehody způsobené pod vlivem alkoholu. Inicioval také vznik petice Alkohol za volant nepatří.
„Petice vznikla spontánně tak, jak jsme to cítili. Možná neobsahuje perfektní formulace, neobsahuje odkazy na odstavce zákona, ani nemá paragrafové znění. Ale doufáme, že je více než srozumitelná v tom, co chceme vyjádřit a čeho chceme dosáhnout. Totiž, aby ze silnic zmizeli piráti a opilci,“ zdůraznil Josef Voborník.

Vyšetřování nehody navíc komplikuje fakt, že se policie dopustila hned na začátku pochybení. Na to si už Josef Voborník stěžoval. Případ už šetří inspekce policie.

Text petice je k dispozici na internetových stránkách alkoholzabiji.cz. Podepsalo se pod ní už více jak 4 600 lidí z celé republiky.

„S textem petice naprosto souhlasím. To co se na silnicích děje, je hrozné,“ poznamenala Dagmar Oulehlová z Chebu. „Doufám, že viník nehody bude potrestán,“ dodala.

O tom, jak je v poslední době pití alkoholu před jízdou rozšířené, svědčí i statistika dopravních nehod z posledního víkendu na Chebsku.
„Od pátku 6. do neděle 8. února došlo na Chebsku k šesti dopravním nehodám. Ve třech případech bylo příčinou požití alkoholu před jízdou,“ informoval chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm. Dva lidé při těchto nehodách utrpěli lehká zranění a hmotné škody přesáhly částku půl milionu korun.

Poslední rozloučení s druhou obětí tragické dopravní nehody, Lenkou Svědíkovou, se koná v úterý 10. února ve 13 hodin v Lubech