Masopust, svátek, který za minulého režimu upadl v našem regionu téměř do zapomenutí opět vstává z mrtvých. Přitom maškaráda v ulicích a na návsích patřila v minulosti k Masopustu stejně jako plesy a taneční zábavy.
Na vesnicích se dnes o jeho obnovu starají hlavně místní starousedlíci, kteří už mají k svému bydlišti ten správný vztah, v Chebu se o jeho znovuzrození před několika lety postarali pracovníci muzea a herci chebského divadla. „V letošním roce jsme masopustní průvod s doprovodným programem Masopuste, Masopuste připravili už počtvrté,“ uvedla Denisa Morkesová z chebského muzea. I tentokrát se na přípravě maškarního průvodu budou podílet také herci Západočeského divadla v Chebu.
„Sraz je v sobotu 2. února ve 13.40 hodin u divadla. Průvod pak ve 14 hodin vyrazí na svou cestu uličkami starého města. Konec bude před muzeem, kde bude tradičně Masopust pohřben,“ upřesnila Morkesová trasu.
Masopustní průvod projde také nedalekými Františkovými Lázněmi. V pondělí 4. února vyrazí jeho účastníci v 15 hodin od Základní umělecké školy.
Pozadu nezůstanou ani v některých sousedních obcích. V posledních letech patří k těm nejprosluleším masopustním průvodům ten v Milíkově. Krojované masky vyrazí dům od domu v sobotu 9. února. Na pozoru se před nimi budou muset mít hlavně motoristé, kteří musí králi průvod zaplatit za průjezd tekutou daň.
Dlouhou nepřerušenou tradici mají oslavy Masopustu ve Valech u Mariánských Lázní a ve Skalné na Chebsku.
Skalenští se v masopustním průvodu sejdou v úterý 5. února u místní hasičárny. Program pak doplní v 18 hodin taneční zábava.