Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina věží dávno zmizela

Cheb - Město Cheb bývalo kdysi sevřeno mohutnou opevňovací soustavou

30.3.2008
SDÍLEJ:

Písečná brána v ChebuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Jen část gotických hradebních bašt, věží a zdí nebo barokního opevnění města Chebu se dochovalo do současné doby. Většina z nich byla zbourána po zrušení pevnosti a prohlášení Chebu za otevřené město na začátku 19. století.

„Samotný Chebský hrad byl začleněn do městského opevnění v roce 1472,“ poznamenal chebský amatérský historik Karel Brukner.
Po třicetileté válce byl Cheb přestavěn na barokní pevnost, ze které se do dnešních dob zachovaly cihlové hradby. „Příkladem může být bastion na západní části barokního opevnění hradu podél řeky Ohře. V jeho vnitřku jsou dvoupatrové prostory – kasemat, které se táhnou až pod budovy škol v Hradební ulici,“ uvedl Brukner.

Na konci 17. století se Cheb nazýval pohraniční pevností a město bylo sevřeno soustavou dvou barokních příkopů a sedmi velkých bastionů. Další dva bastiony na levém břehu řeky Ohře tvořily předsunuté opevnění. V místech dnešního divadla a evangelického kostela stávaly mohutné sypané šípové raveliny.

Pevnost Cheb, kterou přikázal vybudovat císař Ferdinand III. v roce 1652, byla dokončena v roce 1740.
„Dva roky poté ji ale dobyla spojená bavorsko–francouzská vojska po čtrnáctidenním dělostřeleckém bombardování. V roce 1761 se ji pak bezúspěšně pokusili dobít Prusové,“ dodal Brukner.
Na počátku 19. století pak byla pevnost zrušena a začala horečná likvidace opevnění. Během několika desetiletí zmizela většina z více než padesáti opevňovacích věží i tři z městských bran. Do současnosti se dochovala jediná, Písečná brána, kterou město nedávno nechalo opravit. ⋌(pep)

Autor: Petr Przeczek

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení