Další nové bezpečnostní kamery budou dohlížet na dění v Chebu. Radnice k tomuto kroku přistoupila kvůli řádění vandalů a nedodržování veřejného pořádku. Navíc se zvýší i počet strážníků v ulicích.

Zhruba do měsíce bude pod dohledem kamer areál krajinné výstavy pod Chebským hradem.
„Krajinku navštěvují hlavně za pěkného počasí desítky lidí. Chodí sem důchodci i maminky s dětmi,“ poznamenal zástupce ředitele chebské městské policie Ladislav Svobodník. „Často se tu také schází mládež. Největší problémy tady ale máme s opilci, kteří tudy často procházejí,“ dodal. Po opilcích tu zůstávají vyvrácené lavičky nebo dopravní značky. Zamezit tomu má hned trojice nových dohlížecích kamer.

„Na naší služebnu budou kamery připojeny zabezpečenou internetovou linkou,“ uvedl Svobodník. To je právě rozdíl proti zbytku kamer ve městě. Ty jsou do centra připojeny bezdrátově. Tento systém ale vyžaduje přímou viditelnost jednotlivých bodů a to nelze u vysílání signálu z podhradí zajistit.
Navíc bezdrátový přenos signálu je na celé instalaci systému nejdražší. Zapojení jedné kamery do systému může přijít až na 400 tisíc korun. „Cena samotné kamery se ale pohybuje okolo 60 tisíc,“ zdůraznil Svobodník. Také internetový přenos signálu je mnohem levnější.

Další dvě kamery chtějí ještě v letošním roce umístit strážníci na domech v ulicích Obětí nacismu a Svatopluka Čecha.

Kamery využívají strážníci ke sledování dění v centru. Aktuálně tak mohou reagovat na bezpečnostní situaci. Nejčastěji při porušování veřejného pořádku nebo poškozování zeleně. Výjimkou nejsou ani trestné činy.

„Obsluha kamerového systému si všimla i dvou mladíků, kteří okradli podnapilého německého turistu. Přivolaná hlídka je pak zadržela dřív, než stačili peníze utratit,“ popsal ředitel městské policie Jiří Šmolík jeden z úspěšných zásahů. Navíc podle něj záznamy z bezpečnostních kamer využívají i republikoví policisté při dohledávání trestné činnosti. Tyto případy se počítají na desítky.

„Krajinná výstava se konala už v roce 2006. Celý areál byl od té doby nehlídaný. Trvalo to docela dlouho, než se město rozkývalo sem kamery pořídit,“ řekl David Hlaváč z Chebu. „Ještě by měli nějaké umístit k Růžovému kopečku. Tady si hlavně večer člověk nebývá zrovna jistý bezpečností,“ navrhl.

„Pořád se kamery dávají do centra a sídliště stojí stranou. Také se mi moc nelíbí, že městská kamera hlídá parkoviště u Kauflandu. To by si měl Kaufland zajistit sám. Stejně jako ostatní obchodní domy. Všude přece mají vlastní ochranku,“ uvedla Anna Mašková z Chebu.

Podle Ladislava Svobodníka ale strážníci uvažují i o rozšíření dohlížecího systému na sídlišti Zlatý vrch, kde si obyvatelé stále častěji stěžují na porušování veřejného pořádku. „V rámci revitalizace sídliště se počítá s instalací několika kamer. Jejich pořízení ale závisí na tom, jak město dopadne se svou žádostí o dotaci na obnovu sídliště,“ zdůraznil Svobodník. Nové kamery by v případě úspěchu mohly začít na dění dohlížet někdy v letech 2010 nebo 2011. O kamerách na dalších chebských sídlištích ale město zatím neuvažuje.

Kromě nových kamer se městská policie dočká také zvýšení počtu strážníků. V letošním roce o dva. Kromě fyzické zdatnosti budou muset mít i maturitu.