Každý třetí řidič v Chebu porušuje nejvyšší povolenou rychlost. Vyplývá to z výsledků dopravního průzkumu, který si nechala zpracovat chebská radnice. Strážníci proto znovu začnou v ulicích města měřit rychlost.

„Celkem tři hodinová kontrolní měření v průběhu běžného pracovního dne prokázala, že celá třetina řidičů si s dodržováním dopravních pravidel příliš hlavu neláme,“ informoval o výsledcích průzkumu mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič. Měření rychlosti se uskutečnilo v ulici 17. listopadu (výpadovka k hraničnímu přechodu Svatý Kříž) a na hlavním průtahu Chebem (ulice Vrbenského, Evropská a Pražská).

„Čtyři řidiči dokonce překročili rychlost 100 kilometrů za hodinu. Počet přestupků se tak jen na těchto vybraných místech vyšplhá měsíčně na několik desítek tisíc,“ dodal mluvčí radnice.

Podle statistik patří řidiči na Chebsku mezi ty, kteří nejčastěji porušují zákon. Každý osmý zaregistrovaný motorista už nějaký bod získal. Přitom celorepublikový průměr je každý desátý řidič.
Auto jedoucí šedesátikilometrovou rychlostí má o devět metrů delší brzdnou dráhu. Chodec, do kterého narazí vozidlo v rychlosti 50 kilometrů za hodinu, má třikrát větší šanci přežít, než když jej smete vozidlo o rychlosti 60 kilometrů za hodinu.

„Piráti, kteří během kontrolního měření jeli více jak stovkou, by přitom zastavili až několik desítek metrů za přechodem. Pokud by právě v tom okamžiku přecházel silnici starý člověk, maminka s kočárkem, malé dítě nebo školák, byli by na místě mrtví,“ poznamenal mluvčí.

Chebská radnice okamžitě začala hledat cesty, jak dopravní situaci ve městě zlepšit a řidiče zpomalit.
Strážníci proto znovu začnou s radarem měřit rychlost v ulicích. Kvůli zmatkům a nejasnostem v zákonech budou ale hlídkovat společně s republikovými policisty. „Dopravní situaci budeme řešit společně s policisty z obvodního oddělení. Už jsme se na tom dohodli, “ sdělil ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Hlídky budou společné a strážníci tak nebudou muset měřené úseky označovat dopravními značkami. V Chebu se na rychlost zaměří strážníci s policisty z obvodního oddělení. Dopravní policie se pak zaměří na nebezpečné úseky mimo město.

První společné hlídky vyrazí do terénu už v pondělí 20. července. Jde nám o bezpečnost a ne o vybírání pokut,“ zdůraznil Šmolík.

„Nechápu, proč by měli rychlost měřit strážníci. Na to snad máme dopravní policii,“ řekl Cheban Milan Ciml. „Strážníci by se měli zaměřit raději na dodržování městských vyhlášek. Nikdo je stejně nedodržuje,“ dodal.
„Mě rozhodně radar vadit nebude. Dopravní předpisy dodržuji pořád a pokuty nedostávám od strážníků ani policistů,“ vyjádřila se Jitka Neumannová.