Černé skládky se v Chebu i jeho okolí objevují doslova jako houby po dešti. Jedna z nich v těchto dnech ale zamotala na radnici všem úředníkům hlavu. Stejně náhle jak se objevila, tak tajemně zmizela.
„To, aby černá skládka takhle zmizela, jsem ještě nikdy nezažil,“ kroutil hlavou vedoucí odboru životního prostředí chebské radnice Jan Peták. Lokalitu černé sládky Peták identifikoval jako místo nazývané Krásná Lípa, která leží nedaleko od Slapan, v těsné blízkosti státní hranice.
Podle zjištění chebských strážníků, pracovníků odboru životního prostředí radnice a Pozemkového fondu, na jehož parcele se černá skládka nacházela, bylo patrné, že odpad pochází z nedalekého Německa.
„Našli jsme zde zhruba tisíc ojetých pneumatik. Na některých byla ještě napsaná jména,“ uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Podle něj to na skládce vypadalo, jako by se nějaký majitel pneuservisu snažil zbavit nepohodlného odpadu.
„Kromě toho jsme zde nalezli také řadu dalšího odpadu. Například lednice. Na těch byly nalepeny nejrůznější samolepky s německými texty,“ dodal Šmolík.
Krátce po objevení ale černá skládka tajemně zmizela. „Doslova mne to ohromila,“ zdůraznil vedoucí odboru životního prostředí.
„Někoho pravděpodobně vyděsilo, kolik lidí a služebních aut se kolem skládky začalo najednou objevovat,“ poznamenal Jiří Šmolík, šéf chebských strážníků.
Pro ně ostatně podobný nález nebyl žádnou novinkou. Odpadky, které evidentně pocházely z Německa, se v katastru města nacházejí poměrně často.
Nedaleko od Slapan, u chebské části Háje, našli strážníci začátkem března několik velkých vaků s odpadky.
„Jednalo se vysloveně o německé odpadky. Našli jsme tam i německy psanou korespondenci, ze které můžeme soudit na to, kdo tam odpad vyhodil,“ sdělil Šmolík. „Pořídili jsme fotodokumentaci celého nálezu a s nalezenými písemnostmi jsme vše předali ke správnímu řízení na městský úřad,“ dodal.
Úklid skládek přitom radnici stojí ročně několik milionů korun. Jen za loňský rok dala na jejich odstraňování 3,65 milionu korun.
Za načerno vyhozený odpad do příkopu u silnice hrozí ve správním řízení nemalá pokuta. Pokud se podaří vinu prokázat, může fyzická osoba zaplatit pokutu až 50 tisíc korun. V případě právnických osob se sankce zvyšuje na částku 300 tisíc korun.
„Jen pokuta nestačí. Viníci by si měli černou skládku také uklidit,“ neskrýval své rozhořčení Pavel Šimák z Chebu. „Jinak to bude stále v okolí města vypadat jako na skládce. Jen se projeďte na kole jeho okolím. Všude se válí pytle s odpadky, ojeté pneumatiky nebo vyřazené akumulátory. Je to prostě hrůza,“ povzdychl si.