Na svou agresivitu doplatil v Chebu řidič vietnamské národnosti. Při silniční kontrole najížděl na hlídku chebské městské policie. Čelí teď obvinění z trestného činu útoku na veřejného činitele. Za to mu hrozí až tři roky ve vězení.
K útoku na strážníky došlo v sobotu v odpoledních hodinách. Hlídka měřila rychlost v ulici 17. listopadu (výpadovka směrem k hraničnímu přechodu Svatý Kříž).

„Strážníci zastavili vozidlo VW Transporter. Jeho řidič jel ve městě rychlostí 67 kilometrů za hodinu a navíc nebyl ani připoutaný,“ uvedl velitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Při kontrole dokladů strážníci zjistili, že se jedná o muže vietnamské národnosti, ročník 1959, z Chebu. Vozidlo mělo navíc od záři 2007 propadlou technickou.

„Na místě měl zaplatit pokutu za překročení rychlosti. Ostatní přestupky jsme chtěli postoupit k řešení správnímu orgánu,“ dodal Šmolík.
Řidič se nejdříve pokusil s hlídkou smlouvat o výši pokuty, pak chtěl zaplatit složenkou. Po chvilce se mu to ale v hlavě rozleželo, neúspěšně se pokusil sebrat své doklady. Pak přes varování strážníků nasedl do auta a pokusil se odjet z místa přestupku.
„Přitom najížděl na strážníky, kteří museli uskočit do vozovky. Ti mu museli pohrozit použitím služebních zbraní, aby zastavil,“ popsal další události Šmolík.

Za pomocí hmatů a chvatů vytáhli strážníci řidiče z vozidla. Protože se ale stále pokoušel utéct, dostal na ruce pouta. „Při potyčce z něj byl navíc cítit alkohol. Dechová zkouška měla pozitivní výsledek,“ zdůraznil Šmolík.

Agresivní Vietnamec nakonec skončil v rukou republikové policie.
„Tento případ jsme od strážníku převzali. Muže jsme řešili ve zkráceném přípravném řízení pro trestný čin útoku na veřejného činitele,“ potvrdil chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm.

V krátké době je to již druhý případ, kdy agresivní cizinci napadli kontrolní orgány. Vietnamský trhovec, který ve Vojtanově brutálně napadl a těžce zranil celníka, dokonce čelí obvinění z pokusu vraždy. K útoku došlo při běžné kontrolní činnosti. Další celníci při něm utrpěli lehčí zranění.
„Zraněný celník je nyní pacientem Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích, kde se podrobil další operaci,“ sdělila Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství v Plzni.

Chebští strážníci se s podobným útokem ze strany řidičů vietnamské národnosti ještě nesetkali. V minulosti ale řešili případ, kdy se s nimi do automobilové honičky dal šestnáctiletý vietnamský mladík.

„Stalo se to loni v červenci nedaleko od stadionu. Mladík, kterého učil jezdit jeho strýc se pokusil naší hlídce ujet. Navíc nechtěl ani vystoupit z auta. Strážníci si museli pomoci hmaty a chvaty,“ zavzpomínal Šmolík. Oba muži pak čelili obvinění z trestného činu. Mladík totiž řídil bez dokladů a strýc mu to umožnil.

Čtěte více:

Mladého řidiče museli z auta vytáhnout násilím

Trhovec, který pobodal celníka, byl obviněn z pokusu o vraždu

Celník utrpěl při kontrole vietnamské tržnice těžká zranění