VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advent v Chebu. Pro Evu Dittertovou 60 štrúdlů

Cheb -

11.12.2008
SDÍLEJ:

Eva Dittertová.Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Jaké budou letos Vánoce v Muzeu Karlovarského kraje (KMKK) ? Co chystají muzea a jejich pracovníci svým stálým a věrným návštěvníkům? Pozvání do vánočně vyzdobených expozic krajských muzeí jsme přijali od ředitelky muzea PhDr. Evy Dittertové .

Proč muzea v posledních letech nabízejí tolik předvánočních programů?
Ono to není jen v posledních letech. Muzea vždy, i v dobách před dvaceti lety, ctila předvánoční atmosféru . Muzeum vždy vedle svých dalších a nezastupitelných úloh pomáhalo a pomáhá zachránit , udržet a připomenout atmosféru Vánoc v našem kraji. Každým rokem se rozšiřují řady návštěvníků, kteří si chodí do muzeí vychutnat klid, pohodu, vánoční atmosféru. Vždyť koledy jinak znějí z úst členů pěveckých sborů, divadelních představení, které nám připomínají příběh Marie, Josefa a Ježíška, než z ampliónů v nákupních centrech. Každoročně vystavujeme historické i současné betlémy, i letos tomu nebude jinak, vždyť je o ně stále obrovský zájem. Výstavy, koncerty, divadelní přestavení nám všem pomáhají naplnit vánoční atmosféru klidu a pohody. Osobně se mně zdá, že každoročně ubývá těch návštěvníků, kteří v předvánočním čase uklízejí, jsou ve stresu, že nic nestíhají , ba naopak přibývá těch, kteří si chtějí u nás v muzeích vychutnat atmosféru a příjemné prostředí s přáteli.

Upřesníte, co konkrétně letos chystáte? Co můžete nabídnout našim čtenářům a návštěvníkům kraje z pestré nabídky muzea ?
V našich muzeích KMKK je to skutečně pestrá nabídka. Výstava s vánoční tematikou už začala v krásném prostředí renesančního domu v Muzeu v Horním Slavkově. Zde vystavuje Základní škola praktická a Základní škola speciální své vánoční nápady. Děti také zde soutěží o nejkrásnější vánoční ozdobu. Vyvrcholením předvánočního času v Horním Slavkově bude večer komponovaný do sváteční pohody dne 19. prosince, kdy Město Horní Slavkov spolu s muzeem vyhlásí vítěze soutěže v 16 hodin, potom bude následovat koncert umělecké školy a v 19 hodin se uskuteční v Pluhově domě koncert renesanční muziky plzeňské skupiny Colegium Fidle dolce. Milí čtenáři slavkovští, dejte hlas vánoční ozdobě, která se vám líbí. Vaše děti budou mít obrovskou radost, když budou oceněny.

V sobotu 13. prosince zveme čtenáře do naší pobočky v Krásně. Zde pořádá město spolu s muzeem Krásenský advent, ve 14.45 hodin v kostele sv. Kateřiny budou posvěceny adventní věnce, v 15 hodin bude zahájen adventní koncert dětského pěveckého sboru Zvonek a skupiny Potíže. Skupina Potíže připravila vystoupení s vánoční tematikou, které bude jistě velkým překvapením a dárkem skupiny pro město Krásno. Od 16 hodin pak vystoupí pod vánočním stromem krásenský ochotnický soubor a pěvecký sbor Radost Krásno, kdy střídavě ztvární živý betlém a zazpívají koledy. Pro účinkující i návštěvníky bude pro zahřátí připraveno svařené víno a další občerstvení. Jako mimořádná vánoční muzejní prémie bude od 13 do 17 hodin v Hornickém Muzeu Krásno vystaven unikátní hrající betlém s hornickými motivy. Jedná se o mechanický a hrací skříňový betlém z počátku 20. století, který je zajímavý tím, že jako jeden z mála betlémů zachycuje hornickou tradici na Sokolovsku. Ve spodní části betlému je zde představena práce horníků v rudném dole.

V Muzeu Sokolov byla v pátek 5. 12., zvláště pro ty nejmenší , připravena mikulášská nadílka s doprovodným programem. Ten zahájil v prvním patře sokolovského zámku vernisáž výstavy Kouzlo vánočního času. Na výstavě předvádějí své práce - kresby, malby a keramiku s vánoční tematikou žáci ZUŠ Sokolov a partnerské školy Samuel von Pufendorf, gymnázium Flüha. Součástí vernisáže byl kytarový recitál žáků ZUŠ Sokolov. Atmosféru Vánoc pak dokreslil prodej vánočních perníčků.

Jaký program mají muzea v Karlových Varech a jeho pobočkách ?
Pro velký zájem je prodlouženo konání výstavy Historie české stavebnice Merkur v muzeu ve Zlatém Klíči.
Až do 25. 1. 2009 si návštěvníci zde nejen prohlédnou, co všechno lze sestavit. Přímo na místě tak mají malí i velcí možnost cokoli sestrojit podle svých nápadů.
Výstava se věnuje fenoménu jedné z nejznámějších dětských stavebnic u nás – Merkuru. Merkur je názvem kovové stavebnice, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují. Původní stavebnice byla patentována pod názvem Inventor, ale až po roce 1925 přišel výrobce pan Jaroslav Vancl na systém, jenž se uchoval do dnešních dnů. V téže době se také změnila ochranná známka, pod kterou byla prodávána, a to na dnešní známý Merkur.
Pro naše malé návštěvníky jsme si dovolili připravit díly ze stavebnice, jež jim poslouží pro stavění menších modelů. Pro ty z nich, kteří se budou chtít zúčastnit soutěže o nejnápaditější a nejhezčí modely, vyhlašujeme také soutěž. Věkově je ohraničena orientačně od 4 do 15 let. K nově vytvořenému modelu je nutno připevnit cedulku se jménem, věkem a adresou, popřípadě kontaktem, aby bylo možno po vyhlášení výsledků odevzdat ceny sladkého charakteru výhercům. Soutěž bude probíhat až do vyčerpání kapacity přiložených součástek. Poté proběhne vyhodnocení muzejní komisí, vyhlášení vítězů a rozebrání modelů. Posléze bude vyhlášeno další kolo soutěže.

Ve Zlatém Klíči v Karlových Varech se těší pozornosti návštěvníků dvě výstavy: Dějiny udatného českého národa a Rozkošná historie.
Výstava obrovské knihy nazvané Dějiny udatného českého národa nás zavede do historie našeho národa. Vystavenou knihou nemusíme ani listovat, postačí projít se okolo 2 metry vysokého a 70 metrů dlouhého unikátního obřího leporela Lucie Seifertové. Začneme v pravěku a projdeme se okolo událostí a dějů dávno minulých, budeme mít možnost nahlédnout do života našich předků a dojdeme až do současnosti.
Původní nezvětšená kniha byla oceněna několika cenami. Je držitelkou Magnesia litera za dětskou literaturu v roce 2003, Zlaté stuhy za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a Zlaté pečeti za nejlepší polygrafický počin. Lze ji zakoupit v pokladně muzea jako hodnotný vánoční dárek.
Na leporelo tematicky navazuje výstava Rozkošná historie v podobě porcelánových kachlů Milana Vendiho Hůrky z Tachova. Kachle s výjevy a vtipnými komentáři ze starých pověstí českých nabízejí další úsměvný pohled na naše národní dějiny. Velmi srdečně zveme návštěvníky na obě výstavy ve dnech všedních i svátečních.

V Jáchymově pracovníci muzea připravili pro návštěvníky na první adventní neděli odpolední program. Adventní koncert a Výstavku razítek Ježíškovy pošty .Tak jako v minulých letech byl opět zahájen advent v muzeu Královská mincovna v Jáchymově koncertem.
V sobotu 6. prosince v 15 hodin se uskutečnila v jáchymovské mincovně přednáška PhDr. Stanislava Burachoviče na téma : Adventní a vánoční zvyky na Karlovarsku. Známý historik z našeho muzea zde hovořil o tradici lidového zvykosloví, která je velmi stará, sahá až do hlubin předkřesťanské doby. Mnohé původně pohanské zvyky byly katolickou církví ideově transformovány do jiných výročních obyčejů s odlišným významem.
Přednáška Stanislava Burachoviče tak seznámila posluchače v chronologickém sledu s adventními a vánočními zvyky v celém regionu Karlovarska. Velká část těchto zvyků již zanikla kolem roku 1900, některé jsou však hluboce zakořeněné a uplatňují se dodnes. Zde v Jáchymově také proběhne již V. ročník vědomostní soutěže pro děti a mládež:

O pohár královské mincovny Jáchymov. Soutěž se orientuje na znalosti historie našeho kraje, orientace v regionu a historie Jáchymova.
Soutěž bude probíhat ve dvou dnech, a to 8. a 10. 12. 2008 vždy od 9 hodin.
Za každou školu se mohou zúčastnit dva zástupci.
V I. kategorii žáci ZŠ 8. a 9. ročníků , ve II. kategorii studenti SŠ 1. a 2. ročníků.
II. kategorie se koná 10. 12. 2008 v 9 hodin taktéž v Královské mincovně Jáchymov.
U víceletých gymnázií mohou být soutěžící z obou kategorií.
Nejdecké muzeum nabízí návštěvníkům také milou předvánoční atmosféru a zve všechny na Vánoční jarmark od 6. 12. do 19. 12. 2008.
V rámci 10. krušnohorského vánočního jarmarku v Nejdku byly vyhlášeny dvě soutěže – jedna pro školy a druhá pro veřejnost. Školní soutěž vyhlášená Městskou knihovnou v Nejdku nese název Vánoční Nejdek. Žáci nejdeckých mateřských a základních škol vytváří pohlednice s tematikou Nejdku a Vánoc a nejlepší z nich budou vystaveny v nejdeckém muzeu.

No a nakonec si necháme Cheb…
V chebském muzeu se uskutečnil v sobotu 6. prosince od 10 do 17 hodin Advent na sladko po osmé . Jedná se o tradiční chebskou celodenní akci, kdy muzeum bylo opět plné vůní ,především vánočního cukroví, štrúdlů, štol a ostatních vánočních dobrot. Ve všech prostorách muzea se uskutečnil prodej vánočních ozdob, perníků, krajek, keramiky a výrobků s vánočním zdobením. Taktéž je v Chebu vyhlášena soutěž – Na počátku bylo kolo aneb historie adventního věnce. Soutěžit se bude i zde o nejhezčí adventní věnec. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen se uskuteční 17. prosince v 10 hodin ve Valdštejnské obrazárně.

A co vy , na jaký program , na jakou akci se sama nejvíce těšíte ? Stihnete se vůbec účastnit tak bohatého programu ve všech pobočkách ?
Bohužel, skutečně nemohu být na všech akcích. Můj domácí Chebský advent pro mě znamenal upéct cca 60 štrúdlů. To mě samozřejmě také vždy těší. Jsem ráda, že muzea našeho kraje nabízejí bohatý program pro své návštěvníky, jsem ráda, že se otevírají každým rokem více veřejnosti, a právě proto mě letos nejvíce těší akce v Krásně a v Horním Slavkově. Zde je pro nás velmi důležitá spolupráce s městy. Těším se i na stálé návštěvníky . Přeji tedy všem čtenářům, aby se jim v našich muzeích líbilo , aby k nám chodili rádi a těším se s vám na shledání v muzeích Karlovarského kraje. Podrobnější informace o akcích a otevírací době ve všedních i svátečních dnech najdete na www.kmkk.cz.

Autor: Vladimír Kučera

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Kultura a sport - Aranžéři Aranžér/ka + skladová evidence na PC. 12 200 Kč

Aranžéři Aranžér/ka + skladová evidence na PC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o dohodu o pracovní činnosti !!! Místo výkonu práce: Americká 139/15, 351 01 Františkovy Lázně. Zkrácený úvazek 20 hod/týdně. Požadujeme: znalost RJ a AJ výhodou, znalost práce s Excelem. Kontakt pro zájemce: e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (9:30-12:00 h).. Pracoviště: Renáta magaramová -002, Americká, č.p. 139, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Renáta Magaramová, +420 603 167 747.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Villa Dino, Chebská 244, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Vhodné i pro osoby se zdravotním postižením. Pracovní doba: ranní směna 8:00-16:00 h, odpolední směna 12:00-20:00 h. Náplň práce: příprava teplých jídel (česká kuchyně). Nabízíme: podnikové stravování. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 13:00-15:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Pobyt wellnes s.r.o. -003, Chebská, č.p. 244, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Vlasta Hengeričová, +420 702 009 194.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 16 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou. Mzdové ohodnocení: 16.000,- Kč až 18.000,- Kč + prémie. Pracovní doba: 6,30 - 15,00 hod. Požadujeme: spolehlivost, pracovitost, pečlivost, vyučení v oboru, praxe 2 roky, svářečský průkaz, řidičský průkaz sk. B. Nabízíme: stravenky, týden dovolené navíc. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 6:30-15:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Chetes s.r.o. -001, 350 02 Cheb 2. Informace: Miroslav Adam, +420 603 894 439.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná/ý sestra/bratr s osvědčením. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Francis Palace s r.o. přijme zdravotní/ho sestru/bratra s registrací. Jedná se o zajišťování zdravotní péče během nočního provozu na láz.hotelu ve Fr.Lázních., Krátký, dlouhý týden. 18:00 - 6:00. Pracoviště: Francis palace s.r.o., Jezerní, č.p. 15, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Antonín Seidl, +420 777 591 628.


BUDOVA NÁDRAŽÍ VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH by si zasloužila efektivní zkrášlovací kúru.

Opravy nádraží přijdou na 24 milionů korun

Čištění Ohře 2007.

Dobrovolníci nasbírali při čištění řeky 21 tun odpadu

Školáci ochutnali španělské gazpacho

Františkovy Lázně - Ochutnat cizí tradiční jídla mohli žáci Základní školy ve Františkových Lázních. Konal se tu totiž takzvaný Španělský produktový den.

Lidem hrozí spáleniny kůže. V atmosféře je málo ozónu

Karlovarský kraj - Vyšší riziko rychle spálené kůže hrozí v následujících dnech lidem nejen v Karlovarském kraji, kteří budou slunci vystavovat nechráněnou pokožku.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Nejbezpečnější silnice mají Karlovy Vary

Karlovy Vary - Nejbezpečnější silnice ze všech krajských měst v České republice byly v loňském roce v Karlových Varech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT