VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advent v Chebu. Pro Evu Dittertovou 60 štrúdlů

Cheb -

11.12.2008
SDÍLEJ:

Eva Dittertová.Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Jaké budou letos Vánoce v Muzeu Karlovarského kraje (KMKK) ? Co chystají muzea a jejich pracovníci svým stálým a věrným návštěvníkům? Pozvání do vánočně vyzdobených expozic krajských muzeí jsme přijali od ředitelky muzea PhDr. Evy Dittertové .

Proč muzea v posledních letech nabízejí tolik předvánočních programů?
Ono to není jen v posledních letech. Muzea vždy, i v dobách před dvaceti lety, ctila předvánoční atmosféru . Muzeum vždy vedle svých dalších a nezastupitelných úloh pomáhalo a pomáhá zachránit , udržet a připomenout atmosféru Vánoc v našem kraji. Každým rokem se rozšiřují řady návštěvníků, kteří si chodí do muzeí vychutnat klid, pohodu, vánoční atmosféru. Vždyť koledy jinak znějí z úst členů pěveckých sborů, divadelních představení, které nám připomínají příběh Marie, Josefa a Ježíška, než z ampliónů v nákupních centrech. Každoročně vystavujeme historické i současné betlémy, i letos tomu nebude jinak, vždyť je o ně stále obrovský zájem. Výstavy, koncerty, divadelní přestavení nám všem pomáhají naplnit vánoční atmosféru klidu a pohody. Osobně se mně zdá, že každoročně ubývá těch návštěvníků, kteří v předvánočním čase uklízejí, jsou ve stresu, že nic nestíhají , ba naopak přibývá těch, kteří si chtějí u nás v muzeích vychutnat atmosféru a příjemné prostředí s přáteli.

Upřesníte, co konkrétně letos chystáte? Co můžete nabídnout našim čtenářům a návštěvníkům kraje z pestré nabídky muzea ?
V našich muzeích KMKK je to skutečně pestrá nabídka. Výstava s vánoční tematikou už začala v krásném prostředí renesančního domu v Muzeu v Horním Slavkově. Zde vystavuje Základní škola praktická a Základní škola speciální své vánoční nápady. Děti také zde soutěží o nejkrásnější vánoční ozdobu. Vyvrcholením předvánočního času v Horním Slavkově bude večer komponovaný do sváteční pohody dne 19. prosince, kdy Město Horní Slavkov spolu s muzeem vyhlásí vítěze soutěže v 16 hodin, potom bude následovat koncert umělecké školy a v 19 hodin se uskuteční v Pluhově domě koncert renesanční muziky plzeňské skupiny Colegium Fidle dolce. Milí čtenáři slavkovští, dejte hlas vánoční ozdobě, která se vám líbí. Vaše děti budou mít obrovskou radost, když budou oceněny.

V sobotu 13. prosince zveme čtenáře do naší pobočky v Krásně. Zde pořádá město spolu s muzeem Krásenský advent, ve 14.45 hodin v kostele sv. Kateřiny budou posvěceny adventní věnce, v 15 hodin bude zahájen adventní koncert dětského pěveckého sboru Zvonek a skupiny Potíže. Skupina Potíže připravila vystoupení s vánoční tematikou, které bude jistě velkým překvapením a dárkem skupiny pro město Krásno. Od 16 hodin pak vystoupí pod vánočním stromem krásenský ochotnický soubor a pěvecký sbor Radost Krásno, kdy střídavě ztvární živý betlém a zazpívají koledy. Pro účinkující i návštěvníky bude pro zahřátí připraveno svařené víno a další občerstvení. Jako mimořádná vánoční muzejní prémie bude od 13 do 17 hodin v Hornickém Muzeu Krásno vystaven unikátní hrající betlém s hornickými motivy. Jedná se o mechanický a hrací skříňový betlém z počátku 20. století, který je zajímavý tím, že jako jeden z mála betlémů zachycuje hornickou tradici na Sokolovsku. Ve spodní části betlému je zde představena práce horníků v rudném dole.

V Muzeu Sokolov byla v pátek 5. 12., zvláště pro ty nejmenší , připravena mikulášská nadílka s doprovodným programem. Ten zahájil v prvním patře sokolovského zámku vernisáž výstavy Kouzlo vánočního času. Na výstavě předvádějí své práce - kresby, malby a keramiku s vánoční tematikou žáci ZUŠ Sokolov a partnerské školy Samuel von Pufendorf, gymnázium Flüha. Součástí vernisáže byl kytarový recitál žáků ZUŠ Sokolov. Atmosféru Vánoc pak dokreslil prodej vánočních perníčků.

Jaký program mají muzea v Karlových Varech a jeho pobočkách ?
Pro velký zájem je prodlouženo konání výstavy Historie české stavebnice Merkur v muzeu ve Zlatém Klíči.
Až do 25. 1. 2009 si návštěvníci zde nejen prohlédnou, co všechno lze sestavit. Přímo na místě tak mají malí i velcí možnost cokoli sestrojit podle svých nápadů.
Výstava se věnuje fenoménu jedné z nejznámějších dětských stavebnic u nás – Merkuru. Merkur je názvem kovové stavebnice, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují. Původní stavebnice byla patentována pod názvem Inventor, ale až po roce 1925 přišel výrobce pan Jaroslav Vancl na systém, jenž se uchoval do dnešních dnů. V téže době se také změnila ochranná známka, pod kterou byla prodávána, a to na dnešní známý Merkur.
Pro naše malé návštěvníky jsme si dovolili připravit díly ze stavebnice, jež jim poslouží pro stavění menších modelů. Pro ty z nich, kteří se budou chtít zúčastnit soutěže o nejnápaditější a nejhezčí modely, vyhlašujeme také soutěž. Věkově je ohraničena orientačně od 4 do 15 let. K nově vytvořenému modelu je nutno připevnit cedulku se jménem, věkem a adresou, popřípadě kontaktem, aby bylo možno po vyhlášení výsledků odevzdat ceny sladkého charakteru výhercům. Soutěž bude probíhat až do vyčerpání kapacity přiložených součástek. Poté proběhne vyhodnocení muzejní komisí, vyhlášení vítězů a rozebrání modelů. Posléze bude vyhlášeno další kolo soutěže.

Ve Zlatém Klíči v Karlových Varech se těší pozornosti návštěvníků dvě výstavy: Dějiny udatného českého národa a Rozkošná historie.
Výstava obrovské knihy nazvané Dějiny udatného českého národa nás zavede do historie našeho národa. Vystavenou knihou nemusíme ani listovat, postačí projít se okolo 2 metry vysokého a 70 metrů dlouhého unikátního obřího leporela Lucie Seifertové. Začneme v pravěku a projdeme se okolo událostí a dějů dávno minulých, budeme mít možnost nahlédnout do života našich předků a dojdeme až do současnosti.
Původní nezvětšená kniha byla oceněna několika cenami. Je držitelkou Magnesia litera za dětskou literaturu v roce 2003, Zlaté stuhy za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a Zlaté pečeti za nejlepší polygrafický počin. Lze ji zakoupit v pokladně muzea jako hodnotný vánoční dárek.
Na leporelo tematicky navazuje výstava Rozkošná historie v podobě porcelánových kachlů Milana Vendiho Hůrky z Tachova. Kachle s výjevy a vtipnými komentáři ze starých pověstí českých nabízejí další úsměvný pohled na naše národní dějiny. Velmi srdečně zveme návštěvníky na obě výstavy ve dnech všedních i svátečních.

V Jáchymově pracovníci muzea připravili pro návštěvníky na první adventní neděli odpolední program. Adventní koncert a Výstavku razítek Ježíškovy pošty .Tak jako v minulých letech byl opět zahájen advent v muzeu Královská mincovna v Jáchymově koncertem.
V sobotu 6. prosince v 15 hodin se uskutečnila v jáchymovské mincovně přednáška PhDr. Stanislava Burachoviče na téma : Adventní a vánoční zvyky na Karlovarsku. Známý historik z našeho muzea zde hovořil o tradici lidového zvykosloví, která je velmi stará, sahá až do hlubin předkřesťanské doby. Mnohé původně pohanské zvyky byly katolickou církví ideově transformovány do jiných výročních obyčejů s odlišným významem.
Přednáška Stanislava Burachoviče tak seznámila posluchače v chronologickém sledu s adventními a vánočními zvyky v celém regionu Karlovarska. Velká část těchto zvyků již zanikla kolem roku 1900, některé jsou však hluboce zakořeněné a uplatňují se dodnes. Zde v Jáchymově také proběhne již V. ročník vědomostní soutěže pro děti a mládež:

O pohár královské mincovny Jáchymov. Soutěž se orientuje na znalosti historie našeho kraje, orientace v regionu a historie Jáchymova.
Soutěž bude probíhat ve dvou dnech, a to 8. a 10. 12. 2008 vždy od 9 hodin.
Za každou školu se mohou zúčastnit dva zástupci.
V I. kategorii žáci ZŠ 8. a 9. ročníků , ve II. kategorii studenti SŠ 1. a 2. ročníků.
II. kategorie se koná 10. 12. 2008 v 9 hodin taktéž v Královské mincovně Jáchymov.
U víceletých gymnázií mohou být soutěžící z obou kategorií.
Nejdecké muzeum nabízí návštěvníkům také milou předvánoční atmosféru a zve všechny na Vánoční jarmark od 6. 12. do 19. 12. 2008.
V rámci 10. krušnohorského vánočního jarmarku v Nejdku byly vyhlášeny dvě soutěže – jedna pro školy a druhá pro veřejnost. Školní soutěž vyhlášená Městskou knihovnou v Nejdku nese název Vánoční Nejdek. Žáci nejdeckých mateřských a základních škol vytváří pohlednice s tematikou Nejdku a Vánoc a nejlepší z nich budou vystaveny v nejdeckém muzeu.

No a nakonec si necháme Cheb…
V chebském muzeu se uskutečnil v sobotu 6. prosince od 10 do 17 hodin Advent na sladko po osmé . Jedná se o tradiční chebskou celodenní akci, kdy muzeum bylo opět plné vůní ,především vánočního cukroví, štrúdlů, štol a ostatních vánočních dobrot. Ve všech prostorách muzea se uskutečnil prodej vánočních ozdob, perníků, krajek, keramiky a výrobků s vánočním zdobením. Taktéž je v Chebu vyhlášena soutěž – Na počátku bylo kolo aneb historie adventního věnce. Soutěžit se bude i zde o nejhezčí adventní věnec. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen se uskuteční 17. prosince v 10 hodin ve Valdštejnské obrazárně.

A co vy , na jaký program , na jakou akci se sama nejvíce těšíte ? Stihnete se vůbec účastnit tak bohatého programu ve všech pobočkách ?
Bohužel, skutečně nemohu být na všech akcích. Můj domácí Chebský advent pro mě znamenal upéct cca 60 štrúdlů. To mě samozřejmě také vždy těší. Jsem ráda, že muzea našeho kraje nabízejí bohatý program pro své návštěvníky, jsem ráda, že se otevírají každým rokem více veřejnosti, a právě proto mě letos nejvíce těší akce v Krásně a v Horním Slavkově. Zde je pro nás velmi důležitá spolupráce s městy. Těším se i na stálé návštěvníky . Přeji tedy všem čtenářům, aby se jim v našich muzeích líbilo , aby k nám chodili rádi a těším se s vám na shledání v muzeích Karlovarského kraje. Podrobnější informace o akcích a otevírací době ve všedních i svátečních dnech najdete na www.kmkk.cz.

Autor: Vladimír Kučera

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 20 000 Kč

Úředníci ve skladech Skladníci - provozní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Selbská 2962, 352 01 Aš. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní úvazek plný nebo zkrácený (20 hod/týdně). Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (8:30-20:30 h). Náplň práce: přebírání zboží, doplňování zboží, přeskládávání zboží, úklid kolem prodejny. Požadujeme: částečná znalost NJ pouze výhodou, spolehlivost, bezúhonnost. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (denně 8:00-15:00 h).. Pracoviště: T.g., a.s. -002, Selbská, č.p. 2962, 352 01 Aš 1. Informace: Kindlová, +420 702 055 743.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 13 400 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér/ka - thajské masáže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 13400 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Americká 79/38, 351 01 Františkovy Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Pracovní doba: Po-Ne 13:00-01:00 h (různě dělené směny). Požadujeme: certifikát na thajské masáže, znalost AJ, NJ výhodou. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Út a Pá 17:00-19:00 h).. Pracoviště: Sawan royal thai-massage, s.r.o. -001, Americká, č.p. 79, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Helmut Anzer, +420 354 424 463.

Služby - Služby Ostatní služby 17 000 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Obsluha bazénu a solné jeskyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Spa & Kur Hotel Praha, Ruská 27, 351 01 Františkovy Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (9:00-21:00 h). Náplň práce: bezpečnostní dozor a úklid bazénu, sauny a solné jeskyně. Nabízíme: firemní benefity. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Cpi hotels, a.s. -001, Ruská, č.p. 27, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Jitka Horáková, +420 778 702 962.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojský/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruská 123, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Pracovní doba: 7:00-15:30 h. Nabízíme: 13. plat je stabilně zakotven v pracovní smlouvě, příspěvek na jízdné, atraktivní firemní benefity. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 8:00-16:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Grand hotel marienbad betriebs s.r.o. -001, Ruská, č.p. 123, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Hana Dvořáková, +420 778 707 160.


Dopravní nehoda

Nezabrzdil svoje auto. Vozidlo skončilo ve veřejném osvětlení

Taková byla Carlsbad Classic rallye
93

OBRAZEM: Taková byla Carlsbad Classic rallye

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Železného hasiče měly i děti

Mnichov – Dobrovolní hasiči z Mnichova pořádali v sobotu hasičský víceboj simulující ostrý zásah s dýchacím přístrojem.

FOTO: Kamil Trefil je pohyb i relax zároveň

Kraslicko – Havajské věnce, oblek jak vystřižený z první republiky, neoprénové doplňky, cyklistické dresy. Řeč není o bleším trhu, ale o vybavení účastníků triatlonu na Kraslicku s názvem Kamil Trefil.

Na festivalu humoru nejvíc zabodovaly české vtipy

Františkovy Lázně - Na 705 soutěžních vtipů od 186 autorů z 38 zemí světa se tentokrát sešlo na 3. ročníku Mezinárodního festivalu kresleného humoru, který se konal po uplynulý týden ve Františkových Lázních. U veřejnosti zabodovaly především české vtipy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT