VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzea v Karlovarském kraji mají určitě všem zájemcům co nabídnout

Cheb - Muzeum patří k největším organizátorům kulturních akcí ve městě

14.8.2008
SDÍLEJ:

Eva Dittertová.Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Současné proměnlivé počasí láká mnohé občany našeho regionu, aby ve volných chvílích raději než koupaliště navštěvovali muzea a nejrůznější galerie. V rozhovoru jsme se proto dotazovali ředitelky krajského muzea Evy Dittertové, co by nabídla našim čtenářům a návštěvníkům kraje z jejich pestré nabídky.

Na co se návštěvníci mohou těšit v podání chebského muzea?
V Chebu jsme rychle zareagovali a připravili neplánovanou aktuální výstavu o proměnách kostelních věží. Zde jsme se inspirovali instalací nových věží na kostel svatého Mikuláše a připravili jsme grafiky a obrazy, na kterých je vidět proměna věží od středověku až po současnost. Na obrazech jsou zachyceny dramatické okamžiky četných požárů věží a jejich následné budování. Návštěvníci mohou obdivovat pestrost ztvárnění kostelních věží svatého Mikuláše tak, jak je zachytili chebští malíři. Stále ještě přitahuje úspěšná ´svatební´ výstava Když zazní zvony svatební, aneb jak si náš dědeček babičku bral. Svatební šaty, oznámení i fotografie jsou z období 1880 až 1980. Mnohé exponáty nám zapůjčili ze svých rodinných šatníků a archivů sami občané Chebu.
Počátkem září se po Národním muzeu v Praze a výstavách v USA i v Chebu dočkáme vystavení ´největší knihy světa´ Leporela Lucie Seifertové o velikosti 2 x 70 m , je to vlastně historický comics Dějiny českého udatného národa. Expozici bude doprovázet výstava porcelánových kachlů Milana Vendyho Hůrky z Tachova s motivy Starých pověstí českých. Tato výstava vlastně předurčila téma letošního 8. ročníku Knihobraní – Toulky českou minulostí. S oběma autory se setkáme 27. září osobně. Vůbec letošní Knihobraní bude plné zajímavých hostí a programu.
Krajské muzeum v Chebu také nabízí, bez zavíracího dne, prohlídku chebského hradu, jediné štaufské falce na našem území. Návštěvníci využívají výhodné rodinné či kombinované vstupenky. Zároveň zde mám možnosti upozornit, že na webových stránkách muzea byla zprovozněna sekce Virtuální muzeum, která mimo jiné obsahuje i podrobného průvodce expozicí muzea, fotopohledy do různých sbírkových fondů nebo digitalizovanou podobu našich publikací.
Přírodovědná sekce chebského muzea je také spoluorganizátorem Evropské noci netopýrů, která se letos koná ve Slavkovském lese a v Tachově. S baterkou a teplým oblečením se dozvíte a uslyšíte od odborníků z muzea, CHKO Slavkovský les a ČSOP mnoho zajímavého.

A sokolovské muzeum..?
Sokolovské muzeum nabízí do konce srpna zajímavou výstavu o archeologickém výzkumu lokality v okolí bájné hory Krudum, kdy největším objevem archeologů Muzea Karlovy Vary bylo odhalení základů středověkého kostela svatého Mikuláše.
Další zdejší výstava připomene malíře Davida Friedmanna, který krátce po 2. světové válce působil na Sokolovsku. Většina vystavených obrazů pochází právě z tohoto období malířovy tvorby a zachycuje práci horníků a krajinu s lomy v okolí Sokolova a Habartova. Návštěvník se dozví nejen okolnosti daru obrazů do ČR, ale i o průběhu jejich restaurování . V budoucnu je v rámci nové expozice plánováno vytvoření stálé výstavy tohoto umělce.

Karlovarsko snad s nabídkou nezůstává stranou?
Muzeum Zlatý klíč Karlovy Vary až do konce září láká návštěvníky na ojedinělé setkání s nám vzdálenou kulturou. Krása arabské ženy je česko-anglický projekt, bořící představy nás Evropanů na zahalenou ženu Blízkého východu. Prezentuje pestrý ženský šat ze Sýrie, Libanonu, Egypta a Tuniska a nezbytné doplňky jako jsou šátky, šály a zkrášlovací prostředky. Nejen vnější, ale i vnitřní krása ženy osloví návštěvníky v podobě literatury arabských žen. Výstava je velmi hojně navštěvována.
V dalším karlovarském muzejním objektu na Nové louce je také do konce září výstava Green story , která nabízí především historii a současnost golfových hřišť v Karlovarském kraji. Návštěvník si zde může vyzkoušet putování a vyzkoušet si hru na počítačovém simulátoru.

V Karlovarském kraji jsou i další zajímavá muzea. Doporučíte zájemcům některá?
Muzeum Horní Slavkov je umístěno v nádherném renesančním Pluhově domě, takže i prohlídka renesanční architektury patří k hlubokým zážitkům návštěvy muzea. Ve stálé expozici je možno vidět množství vzácných předmětů, které dokladují hlavní historické mezníky a dějiny města, hornictví cínu, stříbra a uranu s ukázkami rud a hornických industrií z různých etap vývoje. Co vždy ale návštěvníky zaujme, je dochovaná černá kuchyně.
Pobočkou Krajského muzea Sokolov je Hornické muzeum Krásno. Ve stálé expozici, situované na místě historického cínového dolu Vilém, který byl s řadou přerušení činný až do 90. let 20. století, se návštěvníci mohou dozvědět více o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, mineralogii a geologii či zhlédnout skutečnou techniku i výstavu modelů zpracování rud a umělé štoly v životní velikosti. Největší atrakcí v letošní turistické sezóně je pro návštěvníky možnost se svézt muzejní důlní drážkou v simulované štole.

V dubnu letošního roku zde byla zahájena dlouhodobá výstava: Willi Russ, která návštěvníkům přiblíží život a dílo významného keramika, zdejšího rodáka. Zde se zastavují především turisté a cykloturisté, protože v okolí je možné navštívit nejen známou krásenskou rozhlednu, ale i drobné památky v krajině, jejichž autorem je právě Willi Russ.

Nová, rozšířená expozice v Královské mincovně v Jáchymově, je od června místem zasloužené pozornosti hostů. Pestrá mozaika geologie a mineralogie Krušných hor, archeologických nálezů z Královské mincovny, rudného hornictví 16. století, numismatiky a mincovnictví, historie koncentračních táborů 50. let, lapidárium a latinská knihovna byla doplněna o novou expozici krušnohorského národopisu. Návštěvníka překvapí, v jakých klimatických podmínkách zdejší lidé hospodařili. V expozici jsou vystaveny hospodářské stroje, nástroje, nářadí, prostě mnoho z toho, co používali krušnohorští zemědělci ke své práci.

Jáchymovské radonové lázeňství je připomenuto samostatnou místností s inscenovanou dobovou lékařskou ordinací.
Pozornosti návštěvníků by však neměla uniknout dominantně nově instalovaná dřevěná plastika sv. Prokopa, patrona horníků. Barokní socha světce dříve stávala v cáchovně jáchymovského dolu Svornost a horníci se k ní modlili před sfáráním. Po restaurování značně poškozené sochy renomovaným pražským malířem a sochařem Pavlem Blattným se tak po 26 létech nyní dostalo Sv. Prokopovi důstojného umístění .

Až do 30. září, vždy ve středu, sobotu a neděli, v 10, 11, 13 a 14 hodin lze také navštívit první část budovaného Hornického skanzenu Barbora – zpřístupněnou štolu č. 1 u bývalého dolu Svornost v Jáchymově. Ale pozor! Pro vstup do školy je nutné mít pevnou a uzavřenou obuv!
S těžbou cínu v Krušnohoří a jeho historií je spojena i expozice Muzea v Horní Blatné, kde jsou k vidění modely důlní techniky, mineralogické sbírky a cínové nádobí. Muzeum je rozšířeno o malou regionální galerii a je také zahrnuto do zdejší naučné stezky Vlčí jámy.

Muzeum Nejdek, s jeho kvalitní a obdivovanou expozicí národopisu z Nejdecka a Karlovarska, s malovaným nábytkem, lidovým uměním, podmalbami na sklo, keramikou i cínem by si dnes zasloužilo asi větší pozornost a aktualizaci výstavních forem. V přízemí je do 28. září umístěna skutečně nevšední výstava Neznámý svět drobných savců. Významný český zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. z Národního muzea v Praze představuje návštěvníkům všech 58 druhů hmyzožravců, hlodavců a netopýrů žijících na našem území. Fotografie jsou doplněny trojrozměrnými exponáty většiny druhů z různých muzeí republiky a jsou poprvé vystaveny jako celek. Přijďte si poodhalit svět drobných živočichů, kteří unikají naší pozornosti skrytým způsobem svého života.
Přemýšlím, na co jsem zapomněla. Ano, na Muzeum ve Žluticích , které nejen díky letošní mediální kampani související s legendárním Žlutickým kancionálem a jeho 450. výročím vzniku, ale i aktivním Muzejním spolkem, věřím že oživí trochu již archaickou expozici husitství, hrdelního práva a nově vkomponují dochovanou šatlavu s návštěvou historického podzemí.

Takže jsem ráda, že v letošním létě jsou všechny expozice našeho Krajského muzea Karlovarského kraje otevřeny a nabízejí domácím i zahraničním turistům, lázeňským hostům či jen tak krajem jdoucím, mnoho zajímavého.

Autor: Vladimír Kučera

Místo události:
14.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Horkovzdušné balony startovaly 25. srpna z telčského Náměstí Zachariáše z Hradce.

Poletí balon nad unikátními krovy?

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

(Ne)čekaný problém? Souběh funkcí

Karlovarský kraj – Že hnutí ANO překreslilo volební mapu v Karlovarském kraji, o tom není sporu. Ze 133 obcí a měst nezvítězilo pouze v sedmi. A voliči svými hlasy vyslali do parlamentu pětici zcela nových poslanců.

Doplatek na bydlení v Sokolově končí. Žadatelé půjdou do jiných měst

Sokolov – Jako první město v republice nebude Sokolov vyplácet sociální dávku doplatek na bydlení. Chce tak zamezit přísunu problémových lidí do regionu. Město prozatím určilo tři lokality, kterých se to bude týkat. Od soboty tam totiž platí opatření obecné povahy, které má pomoci v boji proti takzvaným obchodníkům s chudobou.

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Šumava – Dva bratři, Richard a Filip Brožovi ze Železné Rudy, milují Šumavu natolik, že ji chtějí dělat ještě krásnější. Díky nim má nyní 350 lidí z celé republiky na Šumavě svůj strom.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT