Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejen zemědělci, ale i myslivci porušují zákon o myslivosti

Chebsko - Rolníci přicházejí o úrodu, myslivci naopak počítají škody na mláďatech. Situace se opakuje každý rok

17.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Se zahájením prací na zemědělských pozemcích se dá v brzké době očekávat nejen krveprolití mláďat ukrytých v porostu, ale také vyostřující se vztahy mezi hospodařícími rolníky a myslivci. Konflikty vládnou i na Chebsku.

„Zemědělci nám téměř nedávají vědět, kdy začnou pracovat na polích,“ postěžoval si Jan Hofmann z mysliveckého sdružení (MS) Skalná.
Znamená to, že každoročně dojde k velkému úhynu kolouchů pod koly zemědělských strojů.
Přitom podle zákona o myslivosti mají ohlašovací povinnost. Za její nesplnění jim hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun. Zemědělci by měli rovněž používat plašičky.

„Na druhou stranu to ale nemá kdo kontrolovat, tolik členů nemáme a navíc chodíme do zaměstnání. Jestliže nám někdo oznámí, že například příští týden začne s pracemi, není jasné, který den to bude. My bychom to pak prošli třeba v úterý a ve středu a zemědělci vyjedou v pátek. To pak vyjde úplně nastejno, jako bychom tam nebyli,“ poznamenal Hofmann. Jak dodal, funguje v okolí honiteb na Skalensku jakási dohoda. Zemědělci by totiž mohli po myslivcích chtít náhradu škody za zvěří poničenou úrodu a zcela určitě by uspěli. Jenže nechtějí.

Stejně jako Luděk Dolejš, soukromě hospodařící rolník z Odravy. I on má s myslivci dobré i špatné zkušenosti. Jak řekl, například jej dosud nekontaktoval nikdo z mysliveckého sdružení, do jehož honiteb zasahují Dolejšovy pozemky.

„I když řeknu, že nechci, aby na mém pozemku byla honitba, Pozemkový fond rozhodne, že tam bude a mám smůlu. Myslivci si tam vstupují kdykoliv chtějí,“ postěžoval si. Podle zákona jsou myslivci povinni nejméně sedm dní předem oznámit majiteli pozemku konání činností, které mohou omezit obhospodařování dotčených pozemků.

„Posedy stavějí na krajích polí, takže překážejí technice, ke krmelcům musí přes pole a jezdí auty třeba v pšenici, takže v ní nechají vyjeté koleje. Měli by chodit pěšky, ale nečiní tak.“ Jak Dolejš uvedl, má sice nárok na odškodnění, ale nemá na to nervy. Podle něj se někteří muži se zbraní v ruce tváří jako neomezení vládci honiteb. „Při leteckém snímkování pak komise, která rozhoduje o přidělení dotací zjistí, že se na pozemku právě kvůli vyjetým kolejím nehospodaří a rolník tím přijde o dotace. Tím jsme na tom biti mnohem více,“ doplnil.
Vše podle něj záleží jen na vzájemné domluvě.

Komentář k tomuto článku najdete zde

Paragrafy, na které článek upozorňuje - Myslivecký zákon

§ 10
Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků
(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.
(2) Při obhospodařování pozemků, jejich ohrazování při pastvě a podobně jsou vlastníci, popřípadě nájemci pozemků povinni dbát, aby nebyla zvěř zraňována nebo usmrcována; ustanovení předpisů na ochranu zvířat proti týrání tím nejsou dotčena.7) Ustanovení zvláštních právních předpisů na ochranu zvěře při obhospodařování pozemků nejsou dotčena.11)
(3) K zabránění škodám působeným na zvěři při obhospodařování honebních pozemků jsou povinni
a) vlastníci, popřípadě nájemci honebních pozemků oznámit s předstihem uživateli honitby dobu a místo provádění zemědělských prací v noční době, kosení pícnin a použití chemických přípravků na ochranu rostlin,
b) provozovatelé mechanizačních prostředků na kosení pícnin používat účinných plašičů zvěře, a pokud je to možné, provádět sklizňové práce tak, aby zvěř byla vytlačována od středu sklízeného pozemku k jeho okraji,
c) provozovatelé silážních jam a krechtů provádět opatření proti nežádoucímu přístupu zvěře.
§ 11
Povinnosti uživatelů honiteb
(1) V zájmu ochrany zvěře jsou uživatelé polních honiteb povinni pečovat o zakládání remízků a jiných vhodných úkrytů pro zvěř a uživatelé lesních honiteb o zakládání políček pro zvěř na pozemcích, na kterých jim to vlastník, popřípadě uživatel honebních pozemků na jejich žádost písemně povolí; vlastník, popřípadě nájemce lesních pozemků může tuto činnost povolit jen při dodržení předpisů o lesích.12)
(2) Uživatelé honiteb jsou povinni provést po oznámení vlastníků, popřípadě nájemců honebních pozemků podle § 10 odst. 3 písm. a) potřebná opatření k záchraně zvěře.
(3) Uživatelé honiteb jsou povinni provádět v době nouze dostupná a přiměřená opatření k záchraně zvěře, zejména ve spojitosti se záplavami, povodněmi, lesními požáry a extrémně vysokou sněhovou pokrývkou.
(4) Uživatel honitby je povinen provozovat krmelce, zásypy, slaniska a napajedla a v době nouze zvěř řádně přikrmovat. Počty a objemy těchto zařízení se uvádějí v plánu mysliveckého hospodaření a v ročním statistickém výkazu o honitbě.
(5) Zjistí-li orgán státní správy myslivosti, že zvěř trpí hladem, a nezjedná-li uživatel honitby po výzvě orgánu státní správy myslivosti okamžitou nápravu, rozhodne tento orgán o krmení zvěře na náklad uživatele. Odvolání podané proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.13)
(6) Uživatelé honiteb jsou povinni s vlastníky, popřípadě nájemci honebních pozemků, kteří na těchto pozemcích hospodaří a nejsou členy honebního společenstva, projednat alespoň 7 dnů předem konání činností, které mohou omezit obhospodařování těchto pozemků.
§ 63
Přestupky
(1) Orgán státní správy myslivosti uloží pokutu
a) až do výše 10 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že nesplní nebo poruší povinnosti uvedené v § 9 odst. 1, § 10 odst. 2 nebo 3 nebo uložené podle § 9 odst. 3,
b) až do výše 30 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že nesplní nebo poruší povinnosti uvedené v § 5 odst. 2, § 9 odst. 2, § 10 odst. 1 nebo § 14 odst. 1 písm. a) až d).
(2) Orgán státní správy myslivosti uloží pokutu až do výše 30 000 Kč držiteli loveckého lístku, který se dopustí přestupku tím, že poruší některé pravidlo lovu uvedené v § 41 až 45 nebo v § 49 odst. 1; může přitom uložit zákaz činnosti do doby 2 let; při uloženém zákazu činnosti se odebere lovecký lístek; lze rovněž vyslovit propadnutí věci.
(3) Byl-li přestupek spáchán opakovaně, lze uložit pokutu až do výše, která je dvojnásobkem částky uvedené v odstavci 1 nebo 2.
(4) Pro přestupky, řízení o nich a výnosech uložených pokut platí obecné předpisy o přestupcích.18)

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zapisovatelka Olga Gregoridesová z Chebu.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Hoopers je určený pro psy všech ras a bez rozdílu věku.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení