Co s takzvaně nebezpečnými úseky silnic? Otázka, kterou si pokládají profesionální řidiči i laici. Debatu rozvířily tragické nehody posledních dní.

Tragické úseky nejsou
Mezi šoféři jsou všeobecně známá nebezpečná místa. Oficiálně ale žádná nejsou. „Dopravní policisté nemají rozčleněné úseky na bezpečné a nebezpečné,“ uvedl chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm. I přes to ale existují neoficiální krizová místa. Mezi ty patří například křižovatka u čerpací stanice Ono u Chebu nebo Zátiší u Františkových Lázní. „Podle mého názoru je nebezpečná celá silnice na Aš až k Hazlovu,“ konstatovala taxikářka Marcela Matasová. „Rovinka svádí k předjíždění. To ale někteří motoristé nezvládnou.“

Chyba? Je v řidičích
Není ale jasné, jak by se situace měla změnit. „Myslím si, že největší chyba je v řidičích. Třeba snížení rychlosti by nepomohlo. Nezodpovědní motoristé ji budou stále překračovat,“ uvedla Matasová. A dodala, že nejdůležitější je, aby si řidiči uvědomili, že riskantní jízdou neohrožují pouze sebe, ale také ostatní.

Snížit rychlost
Podle další skupiny lidí by pomohlo snížení rychlosti. „Otázka tragických úseků je složitá,“ řekl instruktor autoškoly Ivan Hornek. „Vždy existuje důvod, proč se tam stávají. Není to vždy pouze o agresivitě řidičů.“ Také on potvrdil, že třeba úsek na Zátiší je nebezpečný svou zdánlivou bezpečností. „Komunikace vypadá, že je široká, rovná, ale je zde mírný oblouk. Motoristé zde pak přeceňují své síly. Ale řekl bych, že není od věci na takových místech třeba snížit rychlost. Také by zde pomohly častější policejní hlídky,“ navrhoval.

Tragické nehody na silnicích Chebska

2007 7
2008 11
k 5. 2. 2009 2