O plné čtyři měsíce dříve skončilo v chebské nemocnici neurologické lůžkové oddělení. Důvodem je nedostatek lékařů. Tři z nich totiž kvůli chystané přeměně chebského oddělení z akutního na rehabilitační dali výpověď. Všichni pacienti z Chebska, kteří potřebují nemocniční neurologickou péči, jezdí do nemocnic v Sokolově nebo v Karlových Varech.
„Je to škoda. Určitě to bude mít vliv i na další oddělení. Medicína je mezioborová záležitost. Lékaři však nemohou v této situaci dělat nic. Je na lidech a na vedení města uvědomit si, co vlastně chtějí a zda vyvinou směrem ke krajskému zastupitelstvu dostatečný tlak a vůli své rozhodnutí prosadit,“ podotknul chebský lékař Ilja Horník.
Zprávu o konci neurologického oddělení, kde se ročně léčilo na tři sta pacientů, se lidé dozví z cedule, která visí v okénku vrátnice. „Je to škoda, že to skončilo tak brzo. Neměli jsme se dát tak lehce. Lituju lidi z Ašska. Ti to budou mít k lékaři zase o něco dál..,“ poznamenal Ondřej Konišovský. Ani lidé v okrajových částech Chebska nejsou ze situace, která nastala, nadšeni.
„Nejsem ekonom, ani zdravotník. Pouze občan, používající selský rozum. Když se podívám na připravovaná opatření v chebské nemocnici a na mapu našeho okresu, nejde mi do hlavy, jak mohli krajští zastupitelé svým rozhodnutím minimálně obyvatele Ašska, což je asi sedmnáct tisíc lidí, připravit o zabezpečení zdravotní péče, na kterou mají jako poplatníci nárok,“ podivuje se Barbara Huttová ze Skalné. „Nejsem ašský patriot, bydlím ve Skalné. I tak je pro mne dostupnost Sokolova nebo i Karlových Varů problematická, ale stále lepší než z Hranic… Zkrátka mi připadá, že se vracíme k době, kdy bylo Ašsko zváno ´slepým střevem republiky´. Že by byl nutný chirurgický výkon? Zdá se mi, že při tom zohledňování efektivity navrhovaných opatření nikdo nemyslel ani na geografické členění regionu ani na lidi.“
Na neurologickém oddělení v sokolovské nemocnici, kam pravděpodobně zamíří většina neurologicky nemocných z chebského regionu, je v současné době devětadvacet standardních lůžek a čtyři lůžka na multioborové JIP jednotce. Tento stav by měl podle zveřejněného plánu redukce lůžek v Karlovarské krajské nemocnici, jejíž součástí je i nemocnice v Chebu a v Sokolově, zůstat zachován. „Na neurologickém oddělení nedojde k optimalizaci lůžek,“ potvrdila mluvčí zdravotnického zařízení v Sokolově Hildegarde Bejlková.