Přestože se Karlovarská krajská nemocnice potýká s nedostatkem peněz, milionové částky, které jí dluží cizí státní příslušníci, jsou téměř nevymahatelné.

„K 30. červnu letošního roku evidujeme pohledávky za cizince ve výši osm milionů 600 tisíc korun. V Chebu činí pohledávky 260 tisíc korun. Za ošetření neplatí účty někteří občané bývalé Ruské federace, Slováci, Poláci i Vietnamci,“ uvedla Zdeňka Marková, mluvčí nemocnice. „Tento stav evidujeme od února letošního roku, kdy se začaly vyplácet dary krajského úřadu občanům Karlovarského kraje,“ upřesnila mluvčí. „Děláme, co můžeme. I když údaje, které nám cizinci sdělí, ověřujeme, někdy jsme bezradní. Cizinci například uvedou smyšlené jméno nebo jinou adresu. A když už pojištěni jsou, pak mají u pojišťovny tak malý limit, že ten nepokryje náklady na léčbu,“ vysvětlila mluvčí.

Snížily se ale dluhy za hospitalizaci na gynekologii u vietnamských žen. „Situace se pomalu začíná zlepšovat. Už rodí druhá generace žen, která zde pobývá, a ta si pojištění z větší části hradí,“ dodala mluvčí. I přes vymáhání dluhů zůstávají některé pohledávky za léčbu cizinců zcela nedobytné. Karlovarská krajská nemocnice by proto uvítala lepší spolupráci s cizineckou policií. „Ve všech těchto případech se jedná o falešné údaje, které nám cizí státní příslušníci sdělí. Nebo se není schopen prokázat dokladem, a pak je zde podezření na nelegální pobyt a další porušování zákonů České republiky,“ zdůraznila Marková s tím, že pokud by cizinecká policie s nemocnicí více spolupracovala, pak by to byla veliká pomoc. „Pro Evropany je například problém od sebe rozeznat Asiaty a proto se klidně mohou prokázat průkazkou někoho jiného,“ doplnila mluvčí. Dlužné miliony za léčbu cizinců nemocnici chybějí. Jenom Karlovarský kraj do ročně investuje zhruba 300 milionů korun.

„Řekla bych, že nevymahatelné pohledávky řeší snad všechny firmy,“ poznamenala Chebanka Alena Suchánková.

IVANA KALINOVÁ, NATAŠA ŠMATOVÁ