Nevidomí a slabozrací z Chebska nezůstávají v anonymitě. Své zkušenosti s životem potmě předávají i studentům škol po celém Karlovarském kraji. Zejména proto, aby vidící mladí lidé věděli, jak se ke zrakově postiženému spoluobčanovi chovat.

Tento týden navštívili zástupci TyfloCentra, organizace pro pomoc nevidomým, chebskou Střední zdravotnickou školu. Nebylo to poprvé. „Naše návštěva se odehrávala v podobném stly jako obvykle,“ poznamenal Emil Miklóš, pracovník chebského TyfloCentra.

Studenti měli možnost seznámit se s pomůckami, které zrakově postižení ke svému životu potřebují, ať už se jedná o elektroniku s hlasovým výstupem, nebo o optické pomůcky. „Na ukázku jsme například přinesli i kamerovou lupu,“ řekl Miklóš.

Studentky pak měly možnost vyzkoušet si chůzi se zakrytýma očima. „Některé z nich byly v šoku, neuměly si totiž život v slepotě představit,“ uvedl Miklóš.
Dotazů podle něj ale tentokrát bylo víc než jindy. Budoucí zdravotní sestry a pečovatelky chtěly vědět, jak se k nevidomému člověku chovat, když jej přijmou do ošetřování. Mimo jiné se na přednášce dozvěděly, jak takto postiženému člověku vysvětlit rozmístění nábytku v nemocničním pokoji, jak mu popsat procedury a úkony, které má podstoupit, aby se nelekl, jak jej vodit po místnosti a další praktické věci pro své budoucí povolání.

Možnost ptát se nevidomých spoluobčanů, jak se jim žije mezi vidícími a jak jim pomoci, dostanou příští týden i studenti chebské Integrované střední školy.

(šma)